چگونه گورخر راه راه شد؟ و سایر داستان‌های داروینی من درآوردی

08 آبان 1398این دانشمندا چه کارها که نمی‌کنن!! چطور به فکرشون رسیده سر سوسک کلاه بذارن؟! چیکار به گردن زرافه دارین آخه؟ تازه به چیز کفتار خال داره ماده هم رحم نکردن!😄

کلا دوس دارم طنز قاطی هرچیزی باشه که البته کار آسونی هم نیست. لئو گراسه زیست شناسی تکاملی خونده و یک کانال باحال یوتیوب به اسم "زیست شناسی کثیف"داره که پر طرفدار هم هست اما متاسفانه به زبان فرانسویه.

جناب آقای گراسه توی این کتاب در چهار بخش موضوعات مختلف زیست‌شناسی رو بررسی می‌کنه که برای خواننده‌ی عامی‌ای مثل من واقعا باحالن. در ضمن کلی سوال مختلف پرسیده که به اون‌ها جواب میده. مثل عنوان کتاب: گورخر چطور راه راه شد؟ چرا گردن زرافه درازه؟ تهویه لونه‌ی موریانه‌ها چطوری انجام میشه؟

در بخش اول که تکامل در لباس مبدل نام‌گذاری شده، چند مثال تکاملی معروف رو بررسی می‌کنه و اینکه چطور چنین اتفاقاتی در دنیای حیوانات رخ دادن. اما شاید قابل تامل‌ترین بخش این کتاب، بخش آخر باشه که به بررسی نقش انسان در رفتارهای جدید حیوانات پرداخته. رفتارهایی که انسان مستقیم و غیرمستقیم باعث ایجاد اون‌ها میشه.

راستی اگه مثل من و شل سیلوراستاین (https://t.me/kklidar/656) براتون سوال بوده که گورخر سفیده با راه‌راه سیاه، یا سیاهه با راه‌راه سفید، جوابتون توی همین کتابه.😉

◀️چند سطر کتاب

نرهای گونه‌ای آنتیلوپ به نام توپی که در کنیا یافته می‌شود، می‌توانند هر توپی ماده‌ای که هوس جدا شدن از حرم و تجربه کمی آزادی به سرش بزند را بی سروصدا متقاعد کنند که در خانه و در حرمشان بماند. و فقط این نیست: نر فقط مانع از خروج ماده‌ها نمی‌شود، بلکه از این فرصت برای جفتگیری با آن‌ها نیز استفاده می‌کند. چگونه؟
پاسخ ساده است: هنگامی که ماده‌ای تهدید به خروج از قلمرو نر می‌کند، توپی نر با یک صدای خرخر خاص اعلام وضعیت هشدار می‌کند، صدایی که معمولا تنها برای هشدار در مورد حضور یک جانور شکارچی استفاده می‌شود که میان علف‌های بلند کمین کرده است. توپی نر بازیگر قابلی است، و نقش خود را کاملا متقاعدکننده بازی می‌کند. در همان جهتی که ماده به سمتش می‌رود ژست اعلام خطر به خود می‌گیرد، ژست خود را با یک نگاه خیره تکمیل می‌کند، گوش‌هایش را سیخ و ماهیچه‌هایش را برای جست زدن منقبض می‌کند. ماده هراسان می‌شود و شتابان به سمت گله بازمی‌گردد، و از هر ده بار یک بار توپی نر از این فرصت برای آمیزش با او استفاده خواهد کرد.
ص76

📕چگونه گورخر راه راه شد؟ و سایر داستان‌های داروینی من درآوردی، لئو گراسه، مترجم: #کاوه_فیض_الهی، #نشر_نو، 176صفحه، قیمت: 30هزارتومان

عنوان اصلی: How the Zebra Got Its Stripes: Darwinian Stories Told Through Evolutionary Biology
نویسنده: #leo_Grasset

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

برای دیدن مطالب به تلگرام ما سر بزنید.دیدگاه های شما