حق حق داشتن

30 آذر 1398حقِ حق داشتن! شاید این عبارت برای اون‌هایی که به خیلی چیزها عادت کردن خیلی مفهومی نداشته باشه. مثلا این‌که آدم‌ها حق دارن اگر از چیزی ناراضی هستن، اعتراض کنن. آدم‌ها حق دارن بدونن چی داره توی سرزمینشون اتفاق می‌افته. بچه‌ها حق دارن به جای مردن از کار سخت، یک زندگی معمولی داشته باشن. آدم‌ها حق دارن مجبور نباشن از محل زندگی خودشون آواره بشن، افرادی که دوست دارن رو پشت سر بذارن و برن جایی که اقلا به شعورشون احترام بذارن.

کتاب "حقِ حق داشتن" مجموعه مقالاتی از نویسندگاه مختلفه که بر اساس نظریات هانا آرنت شکل گرفته. پشت جلد کتاب نوشته: حقِ حق داشتن مفهومی‌ تازه و منبعی مهم برای تفکّر و کنشِ سیاسی در زمانه‌ی ما است. عصری که روز به روز و در گوشه و کنار جهان بر شمار افرادی که عاجز از تعلّق به یک جامعه‌ی سیاسی هستند افزوده می‌شود. هانا آرنت این عبارت را در نقد «حقوق بشر» به‌کار می‌گرفت. او بر آن بود که اساساً مفهوم حقوق بشر انسجام لازم را جهت اینکه مبنایی برای نظریه‌ی سیاسی دموکراتیک باشد ندارد. در کتاب حاضر، سعی بر آن است که با ارائه‌ی قرائتی نقّادانه از حقِ حق داشتن، اصول و منابعی برای تلاش‌های دموکراتیک پرورده شود.

این‌که مفهوم "حق داشتن"شامل چه چیزهایی میشه جای بحث زیادی داره و می‌تونه برداشت‌های مختلفی از اون بشه که بسته به این که در چه دوره‌ای و در چه حکومتی به کار بره، با هم تفاوت خواهند داشت. اما چیزی که مسلم هست اینه که این "حق" چیزی فراتر از حقوق تعریف شده در قوانین رسمی هر کشوریه: "حقوقی که به دلیل انسان بودن، هر فردی حق داره از اون‌ها برخوردار باشه". در واقع حقوقی که ممکنه به واسطه‌ی تابعیت خاص، زیر پا گذاشته بشن.

◀️چند سطر کتاب

آنچه هانا آرنت به نظریه ادموند برک درباره‌ی انقلاب می‌افزاید، تنها تجربه‌ی تاریخی است که بر اثر گذشت زمان کسب شده. علی الاصول حقوق بشر نباید هم‌تراز دیگر انواع حقوق گشته و به درجه‌ی آن حقوق تنزل نماید و در نتیجه نباید متکی بر مرجعیت دولت ملی باشد. لیکن سلوک سیاسی و تاریخ بشر، کلیدی برای گشودن زنجیری که حقوق طبیعی افراد و حق «ملت‌ها» را به استدلال ملی قفل می‌کند فراهم نکرده است. به نظر هانا آرنت، در قرن نوزدهم میلادی حقوق بشر در اندیشه سیاسی، به نوعی «فرزند خوانده» تبدیل شده بود که باری به هر جهت برای دفاع از فرد در قبال اقتدار دولت در جایی که پناه و خاکریز دیگری نبود استفاده می‌شد.
ص 62

📗حقِ حق داشتن، ساموئل موین، #استفانی_دگویر، #آلیستر_هان، #لیدا_ماکسول، #آسترا_تیلور،، مترجم: #حسین_پیران، #نشر_نو، 172صفحه، قیمت: 26هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

عنوان اصلی: The Right to Have Rights
نویسنده: #Samuel_Moyn
▫️  t.me/klidar ▫️instaklidar ▫️ klidar.irدیدگاه های شما