‌تلخ‌تر از شیرین

19 دی 1398


کتاب امروز ممکنه کمی کامتون رو تلخ کنه. یک رمان غم‌انگیز در مورد شکلات! می‌دونم به قیافه‌ی شکلات نمی‌خوره بتونه کسی رو ناراحت کنه، اما این شکلات خوشمزه‌ای که انواع و اقسام اون در حالت‌های مختلف به راحتی گیر میاد، در واقع چندان هم راحت تولید نشده. کتاب "تلخ‌تر از شیرین" در مورد برده‌داری کودکان در کشورهای آفریقایی برای تولید کاکائوئه. کودکانی که مجبورند ساعت‌ها در مزارع کاکائو کار کنند و غذا و دستمزد پایین دریافت کنن. می‌دونم باور نکردنی به نظر میاد اما این داستان اصلا در مورد سال‌های دور نیست. طبق اخبار ایرنا در سال 2012 تا 2014  در ساحل عاج تنها چهار هزار کودک از بند این استثمار رها شدند.

داستان این کتاب ماجرای دو برادر به نام‌های "آمادو" و "سیدو" رو روایت می‌کنه که برای پرداخت بدهی خانوادشون باید در یک مزرعه‌ی کاکائو کار کنن. آمادو چهارده سالشه اما برادرش سیدو فقط هشت سال داره واز شش سالگی مشغول کار بوده. کار توی مزرعه چندان آسون نیست، مخصوصا وقتی همش باید مواظب برادر کوچیکت هم باشی. فرار کردن هم که محاله چون دو نفری کار کمی سخت میشه. آمادو به شرایط خو گرفته تا اینکه یک فرد جدید به مزرعه آورده میشه. یک دختر که اصلا قصد نداره با چیزی کنار بیاد. 
وقتی کتاب رو شروع کردم امیدوار بودم با پیش رفتن ماجرا، کمی اوضاع بهتر بشه اما انگار نویسنده قصد جدی داره اشک آدمو در بیاره و کاری کنه که هیچ وقت لب به شکلات نزنید.

چند سطر کتاب

قبل از اینکه غذایم را بخورم، حواسم هست که به خدیجه بگویم: «آروم آروم بخور. اگه اون‌قدر که دلت می‌خواد تند غذات رو بخوری، معده‌ت نمی‌دونه باهاش چی کار کنه و همه‌ش رو بالا می‌آری.» در واقع نباید این‌ها را به او یاد بدهم. در روستای من، دخترها همیشه آخرین نفرهایی بودند که غذا می‌خوردند و عادت نداشتند به اندازه‌ی کافی غذا داشته باشند. ولی خدیجه دختر پولداری است که مدرسه رفته. دلم می‌سوزد که یک کاسه‌ی خوراک روی خاک هدر شود، فقط به خاطر این که او نازک نارنجی است. نگاهم نمی‌کند، ولی بین هر جرعه صبر می‌کند، پس صدایم را شنیده.

ص66
 
تلخ‌تر از شیرین، تارا سالیوان، مترجم: شروین جوانبخت، نشر پرتقال، 300 ص، قیمت: 45 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

عنوان اصلی: The Bitter Side of Sweet
نویسنده: Tara Sullivan

▫️  t.me/klidarدیدگاه های شما