پری خورجنی

29 دی 1398


مجموعه‌ی پیش رو داستان‌هایی است سرشار از خیال و اندیشه‌ی داستان‌نویسان جوان استان‌های شرق کشور (شامل استان‌های خراسان شمالی، رضوی، جنوبی و سیستان و بلوچستان) که در دوره ی چهارم جایزه داستان کوتاه سیمرغ (بهمن 1397) از سوی داوران کشوری انتخاب شدند.

این کتاب شامل ده داستان می‌شود که سه تای اول آن برگزیدگان رتبه‌های یک تا سوم هستند و بقیه شایسته‌ی تقدیر شناخته شده‌اند.
قرار بود جشنی برای رونمایی این کتاب گرفته شود که با توجه به حوادث اخیر، برای همدردی با هموطنان‌مان، برگزاری آن لغو شد.
داستان‌های "پری خورجنی" نوشته مونا بدیعی جوان، "کالترا" نوشته‌ی شیما محمدزاده، و "لاله عباسی" نوشته‌ی مصطفی توفیقی به ترتیب رتبه‌های یک تا سوم این جایزه را از آن خود کرده‌اند.

چند سطر کتاب

خواب می‌بینم کوچکم و آن لباس مخمل سبز را که گل‌های ریز صورتی دارد پوشیده‌ام. عروسی دایی است. نمی‌دانم با زن اولش یا دومی یا سومی. عروس پشتش به من است. برنمی‌گردد تا صورتش را ببینم. دایی خوشحال است و مامانم و اگنس. این اسمی است که پیشترها اقدس روی خودش گذاشته بود، مادربزرگم. من دور کیک می‌چرخم و انگشتم را روی لبه‌های پف‌دار و چین‌خورده‌اش می‌کشم. خامه‌ی سفید و صورتی به دستم مالیده می‌شود. من غرق در لذت می‌لیسمش. اگنس می‌گوید: «قسمت کنید همه بخورن.»

ناگهان مهمان‌ها هجوم می‌آورند سمت کیک. شروع می‌کنند تکه تکه کردنش. وقتی چاقو می‌رسد، فشار جمعیت بیشتر می‌شود. من با دست‌های نوچ و دهان پر از شیرینی نگاه‌شان می‌کنم اما به خودم که می‌آیم، می‌فهمم دست‌هام پر است از خون؛ خون تازه. دهانم طعم زنگ آهن و نمک می‌دهد. مهمان‌ها با چاقو افتاده‌اند روی آدمی که وسط مجلس روی میز دراز کشیده. اول ساعت و کیف پولش را می‌دزدند، بعد کفش‌هاش را از پاش در می‌آورند. یکی با چاقو کمربندش را می‌برد....
ص53

📗پری خورجنی، گردآوری: مصطفی بیان، نشر داستان، چاپ اول 1398، 90صفحه، قیمت: 32هزارتومان

▫️  t.me/klidarدیدگاه های شما