خودآموز دیکتاتورها

06 بهمن 1398


کسی نباید جرئت انتقاد کردن از تو را داشته باشد!


#کتاب_امروز:

📒 #خودآموز_دیکتاتورها
🔻 #رندال_وود #کارمینه_دولوکا

✍️ کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #مهرنوش_چمنی:
تو خاورمیانه که کسی نیازی به خودآموز نداره، ماشالا همه خلاقن و طرح‌های بدیع و بکر اجرا می‌کنن، ولی خب شاید گاهی هم به راهنمایی احتیاج داشته باشن!

نویسنده کتاب رو خطاب به دیکتاتورهای بالقوه نوشته و کمی چاشنی طنز داره. تا یه جاهایی سرگرم کننده به نظر می‌رسه اما از جایی به بعد، آه و افسوس شروع می‌شه. چون هرچی پیش میری می‌بینی که عه این ویژگی رو فلان کشور داره. عه فلان ویژگی رو هم داره. اصلا مگه همچین چیزی از ویژگی‌های دیکتاتوری حساب میشه؟ تا الان فکر می‌کردی که خب همچین چیزی کاملا بدیهیه و فلان جا همیشه همین کارو انجام میدن. اصلا اگه این‌جوری نباشه که مملکت رو هواست! نه! اینا همش دروغه. اما انگار شیوه‌های مختلفی برای حکومت وجود داره و بعضی کارها جزو مشخصات تغییر ناپذیر دیکتاتوری‌ها هستند(حتی اگه اسمشون پیشوای کبیر بی‌مثال و مانند باشه)، حتی اگه تصور می‌کردین دموکراسی باشه.

از اونجایی که این کتاب خودآموزه، به ترتیب از نحوه‌ی رسیدن به قدرت شروع میشه و تمام چیزهایی که لازم دارین تا دیکتاتور باقی بمونین(ویژگی‌های دیکتاتورها) رو جزء به جزء شرح میده. از نحوه‌ی اداره‌ی کشور گرفته تا احزاب سیاسی و مطبوعات و انتخابات. البته از اونجایی که بالاخره هرچیزی پایانی داره، شیوه‌های مختلفی که ممکنه پایانی برای یک دیکتاتور باشند رو هم مطرح کرده. باید ببینید به عنوان یک دیکتاتور، کدوم یکی رو بیشتر می‌پسندید!

◀️ چند سطر کتاب

 دمیدن یک حس معنوی یا عرفانی به کیش شخصیتت به تو کمک می‌کند تا از احساسات پاک مذهبی مردم کشورت، نهایت سوء استفاده را بکنی. پس سعی کن خود را یک آدم مومن و خداترس جلوه دهی. این تاکتیک سود فراوانی دارد: نخست باعث افزایش محبوبیتت نزد اکثریت دین‌داران جامعه می‌شود و کیش شخصیتت را تقویت، سپس حکومت را مستحکم‌تر و اداره‌ی مملکت را برایت راحت‌تر می‌کند. بهترین حالت این است که رژیمت و دین مردم چنان در هم بیامیزند که هریک از این دو معادل دیگری تلقی شود.
ص44

قوانین ضد توهین و افترا: تو رئیس مملکتی و کسی حق ندارد به تو توهین کند. توهین که جای خود، کسی نباید جرئت انتقاد کردن از تو را داشته باشد. یکی از کارهای ضروری تصویب قانونی است که بر اساس آن هرگونه توهین و افترایی به شخص اول مملکت جرم تلقی شود. بر این اساس، افراد هتاک بلافاصله محکوم و زندانی خواهند شد. مزیت این قانون، اختیاری است که به تو برای خفه کردن صدای منتقدان و روزنامه نگاران اپوزیسیون می‌دهد.
ص109

📗خودآموز دیکتاتورها، رندال وود، کارمینه دولوکا، مترجم: #بیژن_اشتری، #نشر_ثالث، 476صفحه، قیمت: 68هزارتومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

عنوان اصلی: The Dictator's Handbook: A Practical Manual for the Aspiring Tyrant
نویسنده: #Carmine_DeLuca    #Randall_Wood

@klidar دیدگاه های شما