هیچ کس آنقدر کوچک نیست که نتواند تغییری ایجاد کند

29 بهمن 1398


 هیچ کس آنقدر کوچک نیست که نتواند تغییری ایجاد کند
 

این کتاب مجموعه‌ای از یازده سخن‌رانی‌ گرتا تونبرگ، نوجوان فعال محیط زیست است. این کتاب در سال 2019 منتشر شد و همان سال برنده جایزه نویسنده سال واتراستونز شد.

«کیت مک‌هیل» یکی از مسئولان «واتر استونزر» می‌گوید: سخنرانی‌های «گرتا تونبرگ» برای میلیون‌ها نفر الهام‌بخش بوده‌اند. هر دو کتاب انتخاب‌شده را می‌توان گواهی بر قدرت کتاب در ایجاد انگیزه و تغییر در انسان‌ها محسوب کرد.

سر این نوجوان فعال محیط زیست بحث زیاده. اینکه توییت‌ها و مطالبش رو والدینش می‌نویسن و کارهاشو اداره می‌کنن و کارهاش مسخرس و غیره. توی عصری که اطلاعات از همه جا می‌رسه، تشخیص درست یا غلط بودن اون‌ها کمی سخت میشه اما سوال اینه اگر هم تمام فعالیت‌ها و حرفاش هم محصول فرد دیگری باشه، معنیش اینه که حرفش اشتباهه؟
شاید بد نباشه توی این هیاهوی بسیار، بخونیم ببینیم حالا حرف حسابش چیه. شایدم خیلی هم بیراه نگفته باشه، هرچند ممکنه راه اشتباهی رو برای بیانش انتخاب کرده باشه.

ناشر در مورد این کتاب نوشته: 
شاید وقت آن رسیده باشد که برای شجاعت اخلاقی، صراحت و دغدغه‌مندی کودکان و نوجوانان جهان کلاه از سر برداریم.
وقتی این نوجوان 15 ساله سوئدی، پلاکاردی در دست، مقابل پارلمان کشورش ایستاد، کمتر کسی فکر‌ می‌کرد که اقدام او یک نهضت جهانی را به راه اندازد. گرتا تونبرگ در آگوست 2018 فراخوانی را منتشر کرد که از همکلاسی‌هایش دعوت‌ می‌کرد به سیاست‌هایی که منجر به تغییرات اقلیمی و گرم شدن کره زمین شده است، اعتراض کنند.
شگفت اینکه فراخوان او به سرعت با استقبال دانش‌آموزان نه تنها کشورش بلکه سراسر جهان رو به رو شد و جنبش‌هایی نظیر "جمعه‌ها برای آینده" (Fridays for Future) و اعتراض جوانان برای محیط زیست به راه افتاد به طوریکه انعکاس جهانی این اقدام، نزدیک به یک و نیم میلیون کودک و نوجوان را در ۱۵ مارس ۲۰۱۹ به خیابان‌ها کشاند.


📗هیچ کس آنقدر کوچک نیست که نتواند تغییری ایجاد کند، گرتا تونبرگ، مترجم: #الناز_فرحناکیان، #نشر_نون، 80صفحه، قیمت: 25هزار تومان
#روانشناسی  #جامعه_شناسی

عنوان اصلی: No One Is Too Small to Make a Difference
نویسنده: #Greta_Thunbergدیدگاه های شما

آزاده | 9 ماه پیش

خیلی عالی و مفید وجامع بود لذت بردم تشکر