حواس‌پرتی مرگ‌بار

10 اسفند 1398


#کتاب_امروز 
📘حواس‌پرتی مرگ‌بار
📗جین واینگارتن

✍️ #مسعود_صبوری_شرق 
مدرنیته، خادم و یا خیانتکار به بشریت

تکنولوژی‌ها هر روز در حال پیشرفتن و خیلی از ما فکر می‌کنیم مسیری رو که در پیش گرفتن و ما رو هم با خودشون می‌برن، مسیر کاملا درستی هست. کتابی که امروز قصد معرفیش رو دارم اثر خوبی هست برای تغییر دیدگاهمون، اما در اصل یک کتاب نیست، دو جستار هست از جین واینگارتن. ایشون که روزنامه‌نگار بازنشسته‌ی واشنگتن‌‌پست هست، در سال ۲۰۰۸ برای "مرواریدهای قبل از صبحانه" و در سال ۲۰۱۰ برای "حواس‌پرتی مرگ‌بار" برنده معتبرترین جایزه روزنامه‌‌نگاری آمریکا (پولیتزر) شد.
این دو جستار که راوی داستان‌هایی واقعی در مورد معایب مدرنیته هستن، رنگ و بویی روانشناسانه به‌خود گرفتن.
"مرواریدهای قبل از صبحانه" روایت تعجب‌برانگیز و بعضا خنده‌دار #جاشوا_بل، نابغه‌ی مشهور ویالون هست که یک صبح به مترو نزدیک خونه‌ی خودش میره و شروع به نواختن می‌کنه. از بین ۱۱۰۰ نفری که در زمان نواختن از کنارش رد میشن، فقط یک نفر می‌شناسدش و تعداد افراد کمی برای گوش دادن می‌ایستن. نزدیک به ۳۰ دلار کاسب میشه در حالی که بلیط یک صندلی کنسرتش ۲۵۰ دلار قیمت داره.🤦‍♂️😅
"حواس‌پرتی مرگ‌بار" هم گزارش دردناکی هست درمورد نوزادانی که بخاطر فراموشی والدینشون، در ماشین بر اثر گرمازدگی می‌میرند. بعضی از این والدین در دادگاه گناهکار و بعضی رفع اتهام میشن اما با عذاب وجدانشون چه خواهند کرد؟؟؟

◀️ #چند_سطر_کتاب 
مارک لایتهوسر بیش‌ از هر پادشاه با پاپ یا عضوی از خاندان مدیچی آثار هنری بزرگ در دست گرفته است. او که هنرگردان قدیمی نشنال‌گالری است روی چارچوب نقاشی‌ها نظارت می‌کند. لاینهوسر فکر می‌کند که می‌داند در آن ایستگاه مترو چه اتفاقی افتاد.
«فرض کنید یکی از شاهکارهای نقاشی انتزاعی، مثلا اثری از الزورث کِلی، را برمی‌داشتم و از قابش خارج می‌کردم. سپس از ۵۲ پله‌ی نشنال‌گالری پایین می‌بردم و از کنار ستون‌های عظیم نگارخانه رد می‌کردم و به رستورانی می‌بردم. این نقاشی پنج میلیون دلار ارزش دارد. حالا فرض کنید که در آن رستوران، چند تا از بچه‌های پرجنب و جوش مدرسه کوکوران آثار اصیل هنری را به فروش گذاشته‌اند و من هم آن کار کِلی را با برچسب قیمت ۱۵۰ دلار از دیوار آویزان کنم. هیچ‌کس هم متوجه نمی‌شود. حال ممکن است یک هنرگردان نگاهی به بالا بیندازد و بگوید: «هی، این کار یه‌خورده شبیه کار الزورث کِلی است. اون نمک رو بده من بی‌زحمت.»
ص۳۹

📕 #حواس‌پرتی_مرگبار، #جین_واینگارتن، ترجمه #مجتبی_هاتف، #ترجمان_علوم_انسانی، چاپ دوم1398، ۱۱۲صفحه

 دیدگاه های شما