نیم دانگ پیونگ یانگ

17 فروردین 1399


 

کتاب نسبتا جدید آقای امیرخانی قبل از نوروز به دستمون رسید اما کرونا امان نداد و مجبور شدیم کتابفروشی رو تعطیل کنیم. حالا بعد از هفته‌ها فرصت شد تا این کتاب رو معرفی کنیم.
"نیم دانگ پیونگ یانگ" سفرنامه‌ی آقای امیرخانی به همراه اعضای حزب موتلفه به کره شمالیه. البته این کتاب شامل دو سفرنامه میشه که با فاصله از هم انجام گرفتن اما مقصد هردو کره شمالی هستند.

خب اولین چیزی که توجه من رو جلب کرد، نحوه رسم‌الخط بود که با اعصاب قرنطینه‌ای من جور نیست و هر خط چند کلمه‌ای نثار نویسنده کردم!! البته نکته مثبتش اینه که باعث میشه آدم با دقت بیشتر کتاب رو بخونه. آها نگفتم از چی غر می‌زنم؟ نوشتن کلمات به این صورت: خواهرخوانده‌گی، ره‌بر، برای‌م و... چاره‌ای نیست، شیوه‌ی نویسنده اینه مجبوریم تحمل کنیم. شایدم مجبور نیستیم! تصمیم با شماست.

بعد از غر زدن بریم سراغ معرفی کتاب. شاید این کتاب انتظارات آدم از یک سفرنامه رو برآورده نکنه، چون صرفا سفرنامه نیست و تحلیل‌های نویسنده بیبشتر در اون نمود داره، اما باز هم شنیدن سفر به کره شمالی از یک زاویه دید جدید، خالی از لطف نیست. مخصوصا ژانگولر بازی‌های جناب نویسنده در مواجهه با محدودیت‌های زیادی که برای مسافران کره شمالی گذاشته میشه.

در بخش چند سطر، بخشی از ماجرای فرار ایشون از هتل برای رفتن به سلمانی رو می‌خونیم.

◀️ چند سطر کتاب

زیر سایه‌بان کیوسک می‌ایستم و همان‌جور که نفس نفس می‌زنم، پنهانی گوشی هم‌راه را در می‌آورم تا جی پی اس را چک کنم. یک‌هو زنی از داخل کیوسک بیرون می‌آید و با تلفن هم‌راه دکمه دارش شماره ای می‌گیرد. به‌ش لبخند می‌زنم و به انگلیسی سلام می‌کنم. جواب نمی‌دهد. لب‌خند هم نمی‌زند.
می‌فهمم که کار خراب شده است. مبایل را در جیب می‌گذارم و به سرعت راه می‌افتم به سمتی که بریده بریده در گوشی دیده بودم. به سمت پارک. صدای زن روزنامه‌فروش از پشت سرم می‌آید. برمی‌گردم شاید که شرم کند و برگردد؛ اما در دهنی مبایل فریاد می‌کشد و مرا با دست نشان می‌دهد....انگار دزد گرفته باشد... می‌دوم... بخت یارم است که این قسمت خیابان در آن ساعت ظهر کاملا خلوت است... به نظرم اگر جمعیت آن جا بود، حتما خیلی خودجوش دست‌گیرم می‌کردند!
ص 73

📗نیم دانگ پیونگ یانگ، رضا امیرخانی، #نشر_افق، 344ص، قیمت: 50هزارتومان
#رمان_ایرانی  #سفرنامه

@klidarnewsدیدگاه های شما