بر کرانه کنعان

21 فروردین 1399


 

✍️ #مسعود_صبوری_شرق
فقط در موقع صلح است که اهالی کشوری می‌توانند بار سنگین جنگ را احساس کنند.
✍️بایرون

امروز کتابی براتون معرفی می‌کنم از سباستین بری، شاعر و نویسنده‌ی مشهور ایرلندی که جوایز ارزشمندی مثل "سِر والتر اسکات" و "کاستا" رو چند بار از آن خودش کرده. بخشی از این موفقیت‌ها رو از به چاپ رسوندن کتاب "روزهای بی‌پایان" بدست آورده.  کتاب‌های "راه بسیار طولانی"، "آنی دون"، "بر کرانه کنعان"و... به قلم ایشون هست.

"بر کرانه کنعان" رمانی تراژیک است. زندگی‌نامه‌ی خودنوشت پیرزنی ۸۹ ساله به اسم لی لی که بعد از خودکشی نوه‌اش، تصمیم به خودکشی می‌گیره ولی قبل از آن، داستان زندگی‌ش رو می‌نویسه. داستانی به‌شدت تاثیر گذار، دراماتیک و تلخ. این کتاب، داستان نرسیدن‌هاست...

این کتاب برام جذاب بود چون تا وقتی به دو فصل پایانی کتاب نرسیده بودم، به این فکر می‌کردم که نویسنده در حالی که از دیدگاه یک پیرزن داره قلم فرسایی می‌کنه، ولی نتونسته افکار و احساسات یک پیرزن در انتظار مرگ رو به زیبایی روی کاغذ بیاره و همچنین فکر می‌کردم که این همه مصیبت و سیه‌روزی نمی‌تونه برای یک فرد اتفاق بی‌افته ولی اشتباه می‌کردم چون هدف این کتاب نشون دادن احساسات یک پیرزن نیست و این‌که این کتاب درمورد یک پیرزن هم نیست.😕
گیج شدید😅

از دیدگاه من، این کتاب درمورد تاثیرات جنگ روی تمامی افراد یک جامعه هست. از یک کودک گرفته تا پیرزنی ۸۹ ساله.
من جذب اسم این کتاب شدم و وقتی شروع به خوندن کردم هرچی به انتها نزدیک می‌شدم جذاب‌تر می‌شد. در حدی که دوست نداشتم تموم شه😅ولی این کتاب اونقدر تلخه که به کسی پیشنهادش نمی‌کنم.
با این‌حال هر چند تلخ، ولی بخوانید تا آگاه شوید.

◀️ چند سطر کتاب

مدرسه‌ی مُحلیِ کوچکی هم بود که اِد برای درس خواندن به آن‌جا می‌رفت، با بلوز سفید و شلوارک آبی.
سرشار از شادی بود،و بعد ها سرشار از غم شد.
وقتی به عکس‌های دهه پنجاه نگاه می‌کنم، همه‌چیز و همه‌جا تمیز است،پیاده‌رو‌ها تمیز است، آسفالت بزرگراه‌ها تمیز است، پیراهن مرد‌ها آهارزده است، و چین دامن زن‌ها درست سر جایش است. نمی‌دانم آیا واقعا آنطور بود یا نه.به خاطر ندارم. شاید. همه می‌خواستند بهترین باشند، بهتر زندگی کنند، بعد از جنگ، آن جنگی که آن همه جوان را بلعید، از جمله یکی از پسر‌های مادر خانم وُلُهان را. جهان به آخر رسیده بود. درست مثل پیش‌بینی انجیل، و حالا باید از نو ساخته می‌شد.
ولی به‌قول ایرلندی‌ها، شیطان تنها در کمین چیز‌های خوب است.
ص۱۹۳

📚 #بر_کرانه_کنعان، #سباستین_بری، ترجمه #سید_میثم_فدائی، #نشر_همان، چاپ اول ۱۳۹۷، ۲۷۱صفحه، قیمت ۳۰هزار تومان
#رمان_خارجی

@klidarnewsدیدگاه های شما