فرهنگ داستان‌نويسان، شیوه‌های روایت تشریحی داستان‌نویسی

06 اردیبهشت 1399#کتاب_امروز:
📘فرهنگ داستان‌نويسان، شیوه‌های روایت تشریحی داستان‌نویسی
🔹جمال میرصادقی

✍️کلبه کتاب کلیدر/ #مهدی_کاکولی:
نام جمال میرصادقی حسابی به داستان و داستان‌نویسی گره خورده است. این نویسنده گرچه کلی هم کتاب داستان نوشته اما شهرتش بیشتر به خاطر کتاب‌هایی است که برای آموزش داستان‌نویسی تالیف کرده است. «شناخت داستان»، «عناصر داستان» و مجموعه «جهان داستان ایران» از جمله آثار او هستند. میرصادقی را باید یکی از شیفتگان داستان ایران نامید از آن‌ها که عاشقانه می‌خوانند و می‌نویسند و زندگی‌شان واژه و ادبیات است. او درباره كتاب «فرهنگ داستان‌نويسان» می‌گوید:
«این کتاب، حاصل تجربه شصت سال عمر داستان‌نويسي من است و به گمانم در حكم نوعي "فرهنگ‌نامه‌ی داستان‌نويسی" به شمار مي‌آيد. فكر نمي‌كنم هيچ داستان‌نويسی از آن بی‌نياز باشد. به اين معنا كه اگر داستان‌نويس شيوه‌ی روايت درست داستانش را از آغاز بداند، بی‌ترديد نيمي از راه موفقيت خود را پيموده است چون با شناخت و آگاهی بيشتر داستانش را شروع كرده است.» 

#چند_سطر_کتاب

در شیوۀ کلبی‌مسلکی همه چیز از پشت عینکی تار دیده می‌شود. کلبی‌مسلک یا سنیک کسی است که به صداقت و درست‌کاری و خوبی بشر بدگمان است و از مردم بیزار و نسبت به اعمال آن‌ها عیب‌جو و بدبین. در ادبیات، نویسنده‌هایی را که خوبی‌ها و صفات متعالی انسانی را باور ندارند و انسان را از جنبۀ ضعف‌ها، خودخواهی‌ها و فرومایگی‌هایش می‌بینند و بررسی می‌کنند، کلبی‌مسلک یا سنیک می‌خوانند.
از نویسنده‌هایی که آثارشان به کلبی‌مسلکی معروف است، می‌توان از لوئیجی پیراندللو، نویسنده ایتالیایی، و ویلیام گلدین، نویسنده انگلیسی و برنده جایزه نوبل و صاحب رمان خداوندگار مگس‌ها، و اولین وو، نویسنده انگلیسی و صاحب رمان عزیز، و در ادبیات داستانی ایران، ابراهیم گلستان، در بعضی از آثارش، بهرام صادقی و گلی ترقی را نام برد. ص463

🔸فرهنگ داستان‌نويسان، شیوه‌های روایت تشریحی داستان‌نویسی، #جمال_میرصادقی، #نشر_فرهنگ_معاصر، 767صفحه، جلد سخت، چاپ اول 1398، قیمت: 140هزارتومان

 t.me/klidarnews http://instagram.com/instaklidar دیدگاه های شما