کتاب فلسفه

15 اردیبهشت 1399


 

ببینیم آقای عباسی این سری چی برامون ترجمه کرده.
"کتاب فلسفه" یک جورهایی شبیه یک دایره‌المعارف فلسفه می‌مونه، با کمی شرح بیشتر. البته این رو هم بگم که مدت‌ها بود دنبال همچین کتابی می‌گشتم. کتابی که فیلسوفان مختلف رو با نمودار سیر زمانی‌شون معرفی کرده باشه. کتاب فلسفه از جهان باستان شروع کرده و بعد به قرون وسطا، رنسانس، عصر انقلاب و دنیای مدرن رفته و در آخر فلسفه معاصر رو معرفی کرده.

شما می‌تونید هر فیلسوف رو زیر دوره‌ی مربوط به خودش پیدا کنید، به سراغش برید و ببینید که مربوط به چه مکتب فکری می‌شه، نظریات مهمش چیا هستند و مختصری از زندگی اون رو بخونید.

پشت جلد کتاب نوشته: 
 كتاب فلسفه با نثری روان، توضيحات روشن، طرح ها و نمودارهای گام به گام، نقل قول‌های كلاسيك، در سراسر تاريخ فلسفه سير می‌كند و ديدگاه‌ها و نظرات فلسفی را با تصاوير جذابی كه ذهن ما را درگیر ايده‌ها می‌كنند، شرح مي‌دهد. چه نوآموزی تمام عيار باشيد یا دانشجويی مشتاق و يا متخصصی خلوت گزين، در كتاب فلسفه، كلی خوراک‌های فكری خواهيد يافت.

◀️ چند سطر کتاب

ابن میمون می‌گوید خدا، هیچ صفتی ندارد. ما نمی‌توانیم به درستی بگوییم که خدا «خوب» یا «قدرتمند» است. این به این دلیل است که یک صفت یا عرضی (مستند تغییر) است یا ذاتی. برای مثال، یکی از اوصاف عرضی من این است که نشسته‌ام. بعضی از صفات دیگر این‌ها هستند که من موهای خاکستری و دماغی دراز دارم. اما من باز هم اساسا همان چیزی خواهم بود که هستم حتی اگر بایستم، مویم را رنگ کنم، یا دماغی کوچک و سربالا داشته باشم. انسان بودن ـ یعنی حیوانی عاقل و اخلاقی بودن ـ صفت ذاتی من است: این، من را تعریف می‌کند. عموما عقیده بر این است که خدا هیچ صفت عرضی ندارد، چون خدا تغییرناپذیر است. علاوه بر این، ابن میمون می‌گوید که خدا ممکن نیست هیچ صف ذاتی هم داشته باشد، زیرا آن‌ها معرف‌اند و خدا را نمی‌توان تعریف کرد. پس خدا هیچ صفتی ندارد.
ص 84

📗کتاب فلسفه، ویل باکینگام و دیگران، مترجم: #شهاب_الدین_عباسی #نشر_نخستین، 346صفحه، چاپ اول 1398، قیمت: 65هزار تومان
#فلسفه


 دیدگاه های شما