سرگذشت فلسفه غرب

23 اردیبهشت 1399


این کتاب مجموعه‌ای از مقاله‌هایی هست که در سایت "مدرسه زندگی"، زیر نظر آلن دوباتن، در دسترس قرار گرفته شده. بنظر من کتاب های تاریخ فلسفه از نظر سرفصل ها و محتوا اغلب یک چیز رو میگن اما به گفتار های مختلف. بایستی خوند تا مفاهیم در ذهن نهادینه بشن. البته راهی هم جز این نداریم، منابع اصلی چاپ نمیشن ولی هزارتا کتاب میاد که میگه مثلاً فوکو چی گفت، چوران چی گفت و...😒

از اینا که بگذریم این کتاب بین آثاری که محمدامینی ترجمه کرده و همین‌جا معرفی کردیم‌شون، نثر خیلی روان‌تری داره و فلسفه رو خسته‌کننده نمی‌کنه. کتاب با افلاطون شروع و با ژاک دریدا تموم شده و عقاید و تفکرات هر فیلسوف رو آورده، البته فقط اونایی که توی زندگی انسان کاربرد داره و رهنمود زندگی هست.

در پشت جلد آورده شده که: «می‌خواهیم ببینیم کدام اندیشه‌ها می‌توانند در حل اساسی‌ترین مشکلات روزگار خودمان یاریگر باشند. از نظر ما، متفکرِ بزرگ کسی است که اندیشه‌هایش برای مفید واقع شدن در زندگیِ امروز ما بیشترین اقبال را دارد. ما تاریخ‌نگار نیستیم که به‌دنبال بازیابیِ اندیشه‌ها محض خاطر خودشان باشیم؛ ما متخصص فلسفه کاربردی هستیم و می‌خواهیم مفاهیم فکری‌ای بیابیم که همین‌جا و همین‌حالا بتوان به‌کار گرفت. ما تاریخ را کاویده‌ایم تا اندیشه‌هایی را که خیال می‌کنیم بیشترین ارتباط را با زمان حاضر دارند به شما عرضه کنیم. اگر در روزها و سال‌های آینده ببینید در رویارویی با تنگناها و رنج‌های متعدد زندگیِ روزمره سراغ این اندیشمندان می‌روید، ما در کارمان موفق بوده‌ایم.»

چند سطر کتاب

در راه درک کامل آزادی‌مان، به چیزی بر می‌خوریم که سارتر آن‌را "اضطرابِ" وجودی می‌خواند. همه‌چیز (به‌طرز هولناکی) ممکن است، چون هیچ‌چیز معنا یا مقصودِ از پیش تعیین‌شده‌ای از جانب خدا ندارد. این‌ها را صرفاً انسان‌ها در طی مسیر از خود می‌سازند، و آزادند که هر لحظه این غل‌وزنجیرها را کنار نهند. در نظمِ غیر بشریِ جهان، چیزی به نام "ازدواج" و "شغل" وجود ندارد. این‌ها فقط برچسب‌هایی است که ما بر چیزها زده‌ایم و _ در مقام اگزیستانسیالیست واقعی _ آزادیم که این برچسب‌ها را دوباره برداریم.

این مسئله ترسناکی است، و از همین‌رو سارتر اصطلاح "اضطراب" را به‌کار می‌برد، اما او اضطراب را نشانه بلوغ می‌داند، نشانه‌ی اینکه کاملاً زنده هستیم و از واقعیت، با آزادی‌اش، با امکاناتش، و با انتخاب‌های سنگینش آگاهی مناسبی داریم.
ص۱۹۳

سرگذشت فلسفه غرب، به روایت مدرسه دوباتن، ترجمه میثم محمدامینی، نشر کرگدن، ۲۴۰صفحه، چاپ اول۱۳۹۸، قیمت ۴۰هزار تومان

یادداشت از: مسعود صبوری شرق
▫️  t.me/klidar دیدگاه های شما