مجموعه راهنمای اندیشه ورزان

05 تیر 1399همونطور که برای ورزیده شدن جسم نیاز به ورزش و تمرین داریم، برای پرورش ذهن و مغز هم به یک سری مراقبت‌ها و تمرین‌ها نیاز داریم. اولین چیزی که به ذهن شما می‌رسه کتاب خوندن هست درسته!  و اما کتابِ خوب خوندن یک مرحله بالاتر. حالا اگر این کتاب‌ها راهنمایی باشه برای اندیشه ورزیدن که چه بهتر! بیاین به رویدادهای اطرافمون فکر کنیم. البته نه هر فکر کردنی که افکارمون چو تخته‌پاره بر موج رها باشند! اینکه چرا و چطور در مورد موضوعی فکر کنیم، در واقع چگونه نوعی تفکر خلاقانه و نقادانه داشته باشیم خیلی مهمه. در کتاب اولِ این مجموعه با مفهوم‌ها و ابزارهای تفکر نقادانه آشنا می‌شیم،  کتاب دوم به ما یاد میده چطور خلاق فکر کنیم؛ و اما یک مسئله مهم‌تر  که در کتاب سوم به شکل مفصل توضیح داده شده اینکه چطور بتونیم از این شیوه تفکر استفاده کنیم. می‌پرسید چه استفاده‌ای؟ مثلا برای برنده شدن در بحث‌ها استفاده کنیم، نه اینکه مغلطه‌گری راه بیندازیم نه! یاد می‌گیریم که در چاه مغلطه‌گران نیفتیم و در بحث‌ها شکست ناعادلانه نخوریم. این سه کتاب برای اونایی که به درست اندیشیدن اهمیت میدن می‌تونه خیلی کار ساز باشه.

◀️ چند سطر کتاب

(ترفند کثیف 9)
قیافه حق به جانب بگیرید
این باور عمیق در بیشتر انسان‌ها وجود دارد که خودشان (ملتشان، دینشان، انگیزه‌هایشان) به نحو خاصی پاک و اخلاقی‌اند؛ این باور نقطه‌ی شروع آنها در هر بحثی است. مدعی‌اند که «آرمان‌هایشان از آرمان‌های همه‌ی ملت‌های دیگر والاترند.» البته ادعا نمی‌کنند که کاملا بی‌نقص‌اند: «بعضی وقت‌ها اشتباه‌هایی می‌کنیم، اما هیچ وقت نیت بدی نداریم؛ بر خلاف دیگران، مکر و حیله‌ای در کارمان نیست.» رسانه‌ها نیز خبرهای داخلی و بین المللی را که قرار است مصرف داخلی داشته باشند بر اساس همین باور تهیه می کنند. «ملت ما همواره می‌خواهد کار درست را انجام دهد؛ اگر هم خطایی مرتکب شود، غیر عمدی و مقطعی است.» افراد فریبکار با گفتن و نوشتن حرف‌هایی که چنین انگاشته‌هایی دارند از این مقدمه‌ی مشکوک بهره می‌برند. 
صفحه 68- کتاب مغالطه‌های پر کاربرد

📗مغالطه‌های پر کاربرد، ریچارد پل و لیندا الدر، مترجم: #مهدی_خسروانی #فرهنگ_نشر_نو 167صفحه، چاپ هفتم1398، قیمت: 25هزارتومان
#فلسفهدیدگاه های شما