راز مانا

07 تیر 1399


 

کتاب‌های زیادی در مورد استاد شجریان دیدم ولی این یکی پیش‌گفتاری به قلم خود استاد داره.
در بخشی از پیش‌گفتار بیان می‌کنند که چرا کتاب "راز مانا" براشون اهمیت داشته:
"...ولی به عنوان هنرمندی که همواره مورد لطف بی‌کران مردم است، در برابر پرسش‌های جدی قرار می‌گرفتم. گرچه در حد توان می‌کوشیدم تا دیدگاه‌های خود را توضیح دهم و یا در اندک مصاحبه‌ها با رسانه‌ها برداشت‌های خود را درباره موسیقی ایرانی بیان کنم، اما کمتر این فرصت پیش می‌آمد تا به تفصیل در این باره سخن بگویم. راز مانا مجالی بود تا این تاملات را با جامعه درمیان بگذارم."
ص9

همین‌طور که کتاب رو ورق می‌زدم به بخشی برخوردم که از اختلاف نظرشون با هوشنگ ابتهاج در مورد رادیو و تلویزیون گفتند. البته ماجرا مربوط به قبل از انقلابه ولی انگار بعدها هم داستان ادامه پیدا می کنه:
"من دائم به ابتهاج می‌گفتم این شیوه‌ی کار خوب نیست، اصلا در رادیو قدر ما را نمی‌دانند، در رادیو نمی‌توان کار کرد. ابتهاج مخالف بود. ابتهاج می‌گفت رفتن ما از رادیو باعث می‌شود دیگرانی که موسیقی پایینی تولید می‌کنند، جا باز کنند. من می‌گفتم رادیو جای ما نیست. این رادیو و تلویزیون همان برنامه‌ی بسیار سبک و نازل می‌خواهد. سالی یک بار برای جشن هنر می‌آیند سراغ ما و بقیه‌ی سال از همان آدم‌ها دعوت می‌شود. این بافت رادیو و تلویزیون است. اصلا برای همین ساخته شده است. کسی که بخواهد از شرافت هنر دفاع کند جایی در این رادیو و تلویزیون ندارد."
ص139

📘راز مانا، زندگی و دیدگاه‌های استاد محمدرضا شجریان، گفت‌وگو و تدوین: #محسن_گودرزی، #محمدجواد_غلامرضا_کاشی، #علی_اصغر_رمضانپور، #نشر_گمان، 267صفحه، چاپ اول1398، قیمت: 60هزارتومان
#زندگینامه #محمدرضا_شجریان

 دیدگاه های شما