غلبه بر بی‌شعوری

29 شهریور 1399


#کتاب_امروز
📕 #غلبه_بر_بی‌شعوری

✍️ کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #مهرنوش_چمنی: 
ترجمه فارسی عنوان کتاب کمی غلط‌انداز دراومده: غلبه بر بی‌شعوری! گرچه مترجم در مقدمه توضیح داده اما شاید "حماقت" برای خواننده ایرانی مفهوم قابل درک‌تری داشت.
کتاب غلبه بر بی‌شعوری تفاوت زیادی با "بی‌شعوری" معروف داره. این کتاب به بررسی نظرات سقراط و سایرین در مورد زندگی پرداخته.

اگر فهرست کتاب رو نگاهی بندازید، متوجه خواهید شد که وارد چه جزییاتی شده و چقدر عمیق زندگی و ارزش اون رو بررسی کرده: چرا باید به زندگی فکر کنیم؟ چرا چیزهای زیبا ما را شاد می‌کنند؟ تنهایی چیست؟ منشاهای خودکشی، بخشش، امید و... به طور کلی 64 فصل متفاوت.

روی جلد کتاب، اسم «ریچارد کراوت و دیگران» به عنوان مولف اومده اما مترجم توضیح داده که این کتاب بر اساس منابع مختلفی ترجمه و تدوین شده. از مقالات تحقیقی گرفته تا فیلم‌های ویدئوییِ منتشر شده در یوتیوب و حتی سکانس‌های سینمایی.


◀️ #چند_سطر_کتاب:

من همیشه مجذوب این جمله‌ی شجاعانه‌ی سقراط بودم که «زندگی بررسی نشده ارزش زیستن ندارد» او دارد می‌گوید کسی که زندگی خود را بررسی نمی‌کند و فکری در مورد آن ندارد، زندگی‌اش واقعا به درد نمی‌خورد. سقراط در لفافه یا با ناز و ادا حرف نمی‌زند؛ نمی‌گوید که زندگی بررسی نشده «کم معنادارتر از آن چیزی است که می‌تواند باشد» یا «یکی از انبوه واکنش‌های ممکن به زندگی و وجود انسان است.» او خیلی ساده و سر راست می‌گوید که چنین زندگی‌ای یک پول سیاه هم نمی‌ارزد. چرا سقراط چنین عبارت تند و نامتعارفی بر زبان رانده؟ اشکال زندگی ناآزموده چیست و مگر نگفته‌اند که هرچه بیشتر بدانی بر غم و اندوه خود می‌افزایی؟
ص53

📗غلبه بر بی‌شعوری، ریچارد کراوت و دیگران، مترجم: #شهاب_الدین_عباسی، #نشر_خزه، 304صفحه، چاپ اول1399، قیمت: 40هزارتوماندیدگاه های شما