اندیشه‌ها در زیر نقاب

02 آبان 1399🔹کتاب‌نامه
٭منتشرشده در #خیام‌نامه شماره 473

🔻اندیشه‌ها در زیر نقاب

#مهدی_کاکولی: درود و سلام! موافقید برویم سراغ آدم‌خواران!؟ بله، این هفته با کتاب «آدم‌خواران» از «ژان تولی» آغاز می‌کنیم. اگر مثل من از مقدمه کتاب بپرید و داستان را بخوانید شاید با خود بگویید آها! عجب کتاب تخیلی دردناکی! اما بعد که به سراغ مقدمه بروید می‌بینید وااسفا! داستان بر اساس یک ماجرای واقعی که همین صدوپنجاه سال پیش در فرانسه روی داده، نوشته شده است. جالب این که نویسنده به سراغ نوادگان شخصیت‌های دخیل در ماجرا هم رفته و با آن‌ها گفتگو کرده. خب، قرار نیست داستان را لو بدهم اما واقعا حیرت می‌کنی از این همه درنده‌خویی آدم‌ها. همین آدم‌های دور و بر. حتی دوستان و آن‌هایی که در حق‌شان لطف کرده‌ای. و بعد می‌شود ماجرا را به کل جامعه هم ربط بدهی. مثلا اسمش را بگذاریم جوگرفتگی جمعی. این که فقط کافی است کمی شرایطش پیش بیاید آن‌وقت برخی آدم‌های آرام و دوست‌داشتنی اطرافمان چقدر وحشتناک که نمی‌شوند. شاید هم یکی‌شان خود ما باشیم. بله همین من و شما!
فکر کنم به قدر کافی کنجکاو شده‌اید این داستان را بخوانید! بد نیست گاهی هم یک مطالعه دردناک و رنج‌آور را تجربه کنید. برویم و چند سطرش را بخوانیم...

▪️مرگ بر...

«نه آقا! کوتاه بیایید. من خودم اینجا ایستاده بودم. اصلا نشنیدم چنین چیزی بگوید. مطمئنم دومایار آن قدر عقل توی کله‌اش هست که "زنده باد پروس!" و "مرگ بر فرانسه!" نگوید. مسخره است.»
«متوجه نشدم، چی گفتی؟»
«چی گفتم؟»
«الان گفتی "مرگ بر فرانسه"؟»
«چی؟ معلوم است که چنین چیزی نگفتم. نه، منظور من...»
«خودت گفتی. با گوش‌های خودم شنیدم که گفتی "مرگ بر فرانسه".»
دست‌فروش به آدم‌هایی که کنار دیوار ایستاده بودند اشاره کرد و گفت «هرکس که شنید این آقا گفت "مرگ بر فرانسه" دستش را ببرد بالا!»
یکی‌شان دستش را بلند کرد و گفت «بله. من هم شنیدم که گفت "مرگ بر فرانسه".»
چند دست دیگر هم به هوا رفت. پنج‌تا. بعدش شد ده‌تا. بعضی از مردم سوال را هم نشنیده بودند، ولی چون می‌دیدند بقیه دست‌هایشان را بالا می‌بردند آن‌ها هم بالا می‌بردند...» ص26
*«آدم‌خواران»، ژان تولی، احسان کرم‌ویسی، نشر چشمه، 112صفحه، چاپ دهم1398، قیمت: 19500تومان

📚تازه‌های کتاب

«بیا وانمود کنیم هیچ اتفاقی نیفتاده است» رمان تازه‌ای است از «جنی لاوسون» که نشر خزه منتشر کرده. کوله‌پشتی هم رمان «لئا» رو منتشر کرده نوشته‌‌ی «پاسکال مرسیه». از نشر گمان کتاب «پیاده‌روی و سکوت در زمانه هیاهو» رسیده. «بازی جوانمردانه» هم کتابی در مجموعه روانشناسی و موفقیت به‌خصوص برای زنان هست که نشر آموت به بازار فرستاده. برای نوجوانان چی داریم؟ دو تا رمان از نشر هوپا و پرتقال: «جنگ سار» نوشته «مری لو» از هوپا و «نامه‌های معمولی سربازی که هیچ‌کس او را نمی شناخت» از متیو لندیس هم توسط نشر پرتقال منتشر شده. سرآخر هم اگه کتاب «تصرف عدوانی» رو خوندین و خوشتون اومده از همون نویسنده یعنی «لنا اندرشون» کتاب تازه‌ای داریم با عنوان «فعل بی‌وفایی» که ۳۰۴ صفحه داره و نشر نون منتشر کرده. همینا رو بخونین تا بعد.

🔸دختران زیرزمینی

#مهرنوش_چمنی: عنوان کتاب خیلی کنجکاوی‌برانگیز بود، مجبور شدم سفارشش بدم ببینم چیه! خانم «جنی نوردبرگ» در کتاب «دختران زیرزمینی کابل»، وارد بُعد خاصی از زندگی مردم افغانستان میشه که شاید برای خیلی‌ها آشنا نباشه و یا عجیب به نظر بیاد، اما برای زنانی که خیلی اوقات در محرومیت و تحت فشار زندگی کردن، یک راه حل عادیه. در فرهنگ افغانستان به فرزند پسر، «بچه» گفته میشه و به فرزند دختر، دختر. از این رو به دخترانی که لباس پسرانه می‌پوشن و خودشون رو جای پسر جا می‌زنن تا والدینشون از نداشتن «بچه» شرمنده نباشن، بچه پوش گفته میشه!
 نویسنده در این کتاب با خانم آزیتا، نماینده مردم بادغیس همراه میشه، گوشه‌ای از زندگی این زن رو به عنوان مادر یک «بچه‌پوش» و به عنوان یک زن موفق در افغانستان نشون میده. در عین حال به سراغ افراد دیگه‌ای میره که همین شیوه زندگی رو در پیش گرفتن. گرچه این راه حل موقتیه اما جواب میده و اطرافیان هم اون فرد رو به عنوان پسر قبول می‌کنن. البته این کار پیچیدگی‌های خودش رو داره و شاید آسیب‌هایی هم داشته باشه، اما برای مدت کوتاهی هم که شده، این بچه‌ها طعم یک زندگی راحت‌تر رو می‌چشن و کمی آزادی به دست میارن.

آزیتای واقعی

این تصور غربی‌ها که «هرکسی باید خودش باشد» در این‌جا برای بزرگسالان هم مصداق ندارد. آزیتا در طول هجده ساعت کار روزانه‌اش، نقش دیگری هم بر عهده دارد و آن، پنهان کردن اندیشه‌هایش زیر نقاب است. «من بیشتر اوقات یک سیاستمدارم و آزیتای واقعی نیستم.»
«آزیتای واقعی مگر چطور است؟»
چشم‌هایش را بازتر می‌کند. «آزیتا آدم شوخ و شنگی است، وقت زیادی دارد که به سبک خودش زندگی کند، نه به آن سبکی که اکثر مردم می‌خواهند. مردم که همیشه به او خیره نمی‌شوند. او مادر بهتری است. در افغانستان، آدم باید همه‌چیز را درونش از بین ببرد و خودش را با جامعه وفق دهد و این تنها راه بقا در این جامعه است.» ص78
*دختران زیرزمینی کابل، جنی نوردبرگ، مترجم: آیسان شموسی، نشر کوله‌پشتی، 368صفحه، چاپ دوم1399، قیمت: 55هزارتومان

تصمیم بگیر عمل کن!

روح‌‌انگیز روح‌بخش: ما توی کلبه کتاب کلیدر بخش ویژه‌ی کودک و نوجوان داریم. این هفته یک مجموعه‌ کتاب خوب و کاربردی می‌خوام معرفی کنم به تمام مامان و باباهایی که نمی‌دونن چطور با بعضی معضلات کوچولوهاشون برخورد کنن، که اتفاقا این مشکلات و دغدغه‌هاش گریبان‌گیر خیلی‌هاست.
مجموعه «تصمیم بگیر عمل کن» برای گروه سنی الف و ب مناسبه و در مورد هشت مشکل رایج بچه‌ها صحبت می‌کنه. ترس از تاریکی، آداب معاشرت، همزیستی با دیگران، دوستی، نظم و پاکیزگی، پس‌انداز، صداقت و استفاده از وسایل الکترونیک مثل بازی، فضای مجازی و...
مجموعه‌ی 8جلدی تصمیم بگیر، عمل کن! به صورت شعر همراه با تصویرسازی رنگی و کودکانه‌ست. پر از نکات تربیتی و روان‌شناسی به زبان ساده. مثلا بخشی از داستان «یاد بگیریم پس‌انداز کنیم» اینجوریه:

اما یک روز ویکتوریا رسید و
گفت که: «عزیز من، داداش خوآکین
می‌آی بریم بازی خونه‌ی تینا؟
خوش می‌گذره، خودت بیا و ببین!»
«چه بازی‌ای ویکتوریا؟ زود بگو»
«یه بازی از هر چی شنیدی بهتر
قرض دادن اسباب‌بازی‌ها به هم
تا بشه هر چی داری دو برابر»

*تصمیم بگیر، عمل کن!، الیسندا روکا، مترجم: لیلا مینایی، نشر فاطمی، قیمت تک جلد: 20هزارتومان، دوره 8جلدی: 160هزارتومان

t.me/klidarNewsدیدگاه های شما