پرسش‌های اولین و آخرین

15 دی 1399


#کتاب_امروز:
📔پرسش‌های اولین و آخرین
🔸براین مگی

کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #مهدی_کاکولی: براین مگی را اگرچه فیلسوف نمی‌نامند اما سهم بزرگی در گسترش اندیشه فلاسفه به‌ویژه برای عموم مردم دارد. مترجم کتاب می‌نویسد: «عمده شهرت مگی را در قابلیت مثال‌زدنی او در "عامه‌فهم" کردن فلسفه و آوردن فلسفه بر صفحه تلویزیون در پربیننده‌ترین ساعات پخش تلویزیونی می‌دانند.»
(که خب البته منظورش تلویزیون کشور خودشان است والا اینجا در پربیننده‌ترین ساعات، بازجویی پخش می‌کنند.)
مگی یک "ندانم‌گرا" یا لاادری است. البته نه از آن دست که برای رهایی از اندیشیدن به "نمی‌دانم" پناه برده‌اند. او یکسره در پی پرسش‌گری و نور تاباندن بر گوشه‌های تاریک ذهن بشری است و همین کتاب که در حوالی هشتادسالگی‌اش نوشته، خود سرشار از تازگی و طراوت است. اگر چه بر این باور است: «راهی نیست و ما به هیچ روی نمی‌توانیم چیستی خود را درک کنیم و پاسخی قطعی به پرسش‌های بزرگ بدهیم.»

◀️ #چند_سطر_کتاب

موقعیت‌های اخلاقی وجود دارند که در آن تصمیم و انتخاب درست نافی هرگونه دفاع عقلانی است. در یکی از رمان های داستایفسکی یکی از شخصیت‌های داستان می‌گوید که اگر رفاه و سعادت همه‌ی بشریت در آینده می‌تواند با شکنجه‌ی تا حد مرگِ تنها یک کودک تامین شود، و این کار انجام شود، او از بشریت تبری می‌جوید.
متاسفانه برآنم که در دنیای واقعی اولویت‌های او مورد توجه قرار نمی‌گیرند، اما حق با اوست. وقتی که من نماینده‌ی پارلمان بودم با استفاده از شکنجه علیه تروریست‌های ایرلندی برای وادار کردن آن‌ها به دادن اطلاعاتی که می‌توانست جان بی‌گناهان را نجات دهد مخالفت کردم، و باز هم این کار را می‌کنم، ولی دریافتم که موضع من برای بستگان افراد بی‌گناهی که به دست تروریست‌ها به قتل رسیده بودند موجه نیست. ص۷۴

🔸پرسشهای اولین و آخرین، #براین_مگی، #عبدالرضا_سالاربهزادی، #نشر_نو
151 صفحه رقعی، چاپ دوم1399، قیمت: 24هزارتومان

 دیدگاه های شما