آدمی، یک تاریخ نویدبخش!

28 بهمن 1399


آدمی، یک تاریخ نویدبخش!

کلبه کتاب کلیدر/ مهدی کاکولی: به‌تازگی، همزمان دو ناشر در ایران کتابی را از «روتخر برخمان»، نویسنده جوان هلندی ترجمه و منتشر کردند که با استقبال خوب مخاطبان روبرو شد. نشر پارسه با عنوان «تاریخ امیدبخش نوع بشر» و نشر نو با عنوان «آدمی، یک تاریخ نویدبخش».
این کتاب در فهرست‌نویسی کتابخانه ملی با این موضوعات رده‌بندی شده است: «نوع‌دوستی، انسان‌شناسی فلسفی، انگیزش، جنگ جهانی دوم، داستان».

خلاصه‌ی ماجرا این است که نویسنده مدعی شده برخلاف آنچه که بیشتر مردم می‌پندارند، «اغلب افراد، در باطن، نسبتا نیک هستند.» او به پرسشی ساده اشاره می‌کند: «در کل، فکر می‌کنید دنیا رو به بهتر شدن است، فرقی نکرده یا دارد بدتر می‌شود؟» پرسشی که در یک نظرسنجی، مردمان سی کشور مختلف با اکثریت قاطع پاسخ دادند که اوضاع دارد بدتر می‌شود! نویسنده سپس در پنج فصل این کتاب با شواهد و مثال‌هایی جالب به نفی این دیدگاه پرداخته و از «نیک بودن انسان» دفاع می‌کند. دیدگاهی نوین درباره نوع بشر. چند سطرش را بخوانیم...

#چند_سطر_کتاب

برای ناآرامی حکام!

این کتاب درباره ایده‌ای رادیکال است. ایده‌ای که مدت‌هاست می‌دانیم حکام را ناآرام می‌کند. ایده‌ای که ادیان و ایدئولوژی‌ها نفی‌اش می‌کنند، رسانه‌های خبری به آن نمی‌پردازند و از روایات تاریخ جهان زدوده شده است.
در عین حال، ایده‌ای است که تقریبا تمامی شاخه‌های علم تاییدش می‌کنند. ایده‌ای که تکامل شاهدی بر آن است و زندگی روزمره تاییدش می‌کند. ایده‌ای که آنقدر در سرشت بشر نهادینه شده است که متوجهش نمی‌شویم از آن غفلت می‌کنیم. ایده‌ای است که ممکن است آغازگر یک انقلاب باشد. جامعه را زیر و رو کند. چون وقتی واقعا معنای آن را درک کنید، در کمترین حالت خود دارویی است که تفکر را تغییر می‌دهد و تضمین می‌کند که جهان را از دیدی دیگر نگاه کنید. ص18

📔«آدمی، یک تاریخ نویدبخش»، #روتخر_برخمان، #مزدا_موحد، #نشر_نو، 495صفحه، رقعی جلدسخت، 100هزارتومان

▫️این معرفی در نشریه خیام‌نامه شماره 479 هم منتشر شده است.

#کتاب_امروز #تاریخ #فلسفه

 دیدگاه های شما