سلطانه‌ای با جوراب‌های پاره

30 فروردین 1400📗 #سلطانه‌ای_با_جوراب‌های_پاره
✅ انتخاب: #آزیتا_رسول‌زاده

کتاب «سلطانه‌ای با جوراب‌های پاره» شرح حال زندگی شاهزاده ای استانبولی است که با سقوط امپراطوری عثمانی در کودکی با مادرش به خارج از ترکیه تبعید می‌شود...

نویسنده - که دختر او و در حال حاضر ژورنالیست مشهور فرانسوی است - در کنار شرح زندگی و رفتار «سلطانه سلما»، البته با نگاه قرن بیست و یکمی😉، به بررسی اوضاع سیاسی اجتماعی : ۱) عثمانی از زمان جنگ جهانی اول تا روی کار آمدن آتاتورک ، ۲) هندوستان در زمان گاندی و ۳) مختصری پاریس در زمان جنگ جهانی دوم می‌پردازد و تصاویر حیرت‌آوری ارائه می‌دهد!

مطالبی چون منش منفعلانه‌ی گاندی و در نتیجه شدت گرفتن اختلافات بین هندو‌ها و مسلمانان‌، مسیحیان و... همچنین فجایع زیادی که بر اثر ناآگاهی و اهلی بودن مردم در زیر پوست آرامش ظاهری هندوستان وجود داشت و بالاخره تجزیه کشور که در دوران این رهبر به ظاهر آرمانی رقم خورد، تامل‌برانگیز بوده و مسلما نیازمند مطالعه و تحقیق بیشتر است!


🌷...«زندگی‌ات را آغاز کن. باید از نو آن را بسازی ، بسیاری از مردم دیر متوجه می‌شوند که مسیر زندگی‌شان را اشتباه انتخاب کرده اند. من افراد بیچاره ای را دیده ام که از مردن می ترسیدند، چون هرگز زندگی نکرده بودند. اگر تو بخواهی هنوز هم دنیا در انتظار ما است.»🌷

🔸براساس عادت دیرین که مقدمه ی مترجم را در انتها می‌خوانم‌ تا بدون پیش‌فرض به مطالعه‌ی داستان بپردازم، بعد از پایان یافتن کتاب متوجه شدم که مترجم قسمت‌های تاریخی زیادی و در حدود ۲۰۰ صفحه از نوشته‌ی اصلی را حذف کرده تا بر جذابیت داستان بیافزاید که جای فریاد دارد، اما همچنان کتابی ارزشمند است!

 🔹سلطانه‌ای با جوراب‌های پاره، نویسنده: #کنیزه_مراد، مترجم: #سیدحبیب_گوهری_راد، #بهاره_پاریاب #نشر_جمهوری

t.me/klidarnews www.klidar.ir instagram.com/instaklidarدیدگاه های شما