قلمرو این عالم

25 اردیبهشت 1400


#کتاب_ماه_اردیبهشت #کلبه_کتاب_کلیدر
📘 #قلمرو_این_عالم
✅ انتخاب: #علی_هوشیار

instagram.com/ketabb.baz

آمریکای لاتین فقط #مارکز و #یوسا نیست. #آلخو_کارپانتیه با پدری فرانسوی و مادری روس‌تبار، متولد هاواناست.
در کتاب #قلمرو_این_عالم با ماجرای شورش بردگان #سن_دومینگو با آمیخته‌ای از واقعیت و خیالبافی‌های خرافی مواجه میشیم.
پیشگفتار این کتاب اولین نوشتار ادبی در مورد #رئالیسم_جادویی قلمداد می‌شود.
برده‌هایی که حتی نام خانوادگی هم نداشتند و نام اربابان بر آن‌ها گذاشته میشد.در این داستان با مردی یک دست، الهام‌بخش و داستان‌سرا به نام ماکاندال مواجه میشیم که برای آغاز شورش تمام حیوانات و آب‌‌ها را مسموم می‌کند و گاهی در هیبت حیوان‌ سُم دار، ماهی، پرنده یا حشره به میان بردگان میرود...
در این داستان با ایزدان آفریقایی، رقص و فرهنگ و رسومشان مواجه میشویم. با خفقان همیشگی در کشورهای #آمریکای_لاتین و بردگانی غریب از آفریقا پیش می‌رویم که شورش آن‌ها با تجاوز به دوشیزگان جوان، قتل سرکارگران و به هلاکت رساندن حیوانات اربابان پیش می‌رود. در این داستان خبری از جادوی گابریل گارسیا و آمریکای لاتینی نیست بلکه جادو، جادویی آفریقاییست.

داستانی که در آن ردپای فرانسوی‌ها و #اسپانیایی_‌های_مستعمره_نشین به چشم می‌خورد.

◀️ قسمتی از کتاب برای آشنایی با قلمی آغشته به تب تند آمریکای لاتین اما با جذابیت‌هایی شاعرانه با ترجمه‌ی آقای #کاوه_میرعباسی با وفاداری به متن اصلی و حالت ادبی:

این سلاطین سفید پوست به سمفونی ویولن‌ها و ابیات هجویه‌ها، حرف‌های خاله‌زنکی معشوقه‌هایشان و آواز پرنده‌های کوکی‌شان گوش می‌دهند تا به غرش توپ‌ها که در برابرمان شلیک شوند. تی نوئل گرچه معلوماتش اندک بود اما به برکت دانش عمیق ماکاندال این حقایق را آموخته بود. در #آفریقا پادشاه جنگجو، شکارچی، قاضی و کاهن بود، صدها شکم از نطفه‌ی ارزنده‌اش بارور می‌شدند و نسل نیرومندی از قهرمانان را به بار می‌آوردند.

🔸قلمرو این عالم، #آلخو_کارپانتیه، #کاوه_میرعباسی، #نشر_کتابسرای_نیک

t.me/klidarnews / www.klidar.ir / instagram.com/instaklidarدیدگاه های شما