بایقوش

28 اردیبهشت 1400


#کتاب_ماه_اردیبهشت #کلبه‌کتاب‌کلیدر
📕 #بایقوش
✅انتخاب: #لیلا_کرخی

📝 بهترین کتابی که در اردیبهشت ماه خواندم کتاب بایقوش بود. نویسنده‌ی این کتاب  آقای علی ملایجردی هستند و کتاب در۱۳۳ صفحه توسط انتشارات خردگان به چاپ رسیده است.
📝داستان در شهرستان جوین و اواخر حکومت قاجار روایت می شود. خواننده ابتدا با ماجرای عشق گل محمد و طرلان خانم و توصیف محیط و زندگی گذشته در فضای داستان قرار می‌گیرد و رفته رفته با ورود جنگ و کشمکش خان‌های محلی با حکومت قاجار و حمله‌ی ترکمنان داستان به اوج اتفاقات و حوادث می‌رسد و سرانجام گل محمد سر از ایلی ترکمن در می‌آورد و هم زمان داستان او و زادگاهش روایت می‌شود.

📝داستان پر از ماجراست، دست نویسنده پر است و آنقدر ماجرا برای نوشتن دارد که خیلی به جزئیات نمی‌پردازد. احساس می کردم در بخش‌هایی از داستان هنوز منتظر توضیحات بیشتری هستم و نیاز به پرداخته شدن بیشتر به ماجرا بود ولی ماجرا سریع تمام می‌شد مثل زمانی که پوست گوسفند بر سر گل محمد کشیده می‌شد.

📝نوشتن داستان در بستر تاریخ نیاز به دانش کافی از تاریخ و جغرافیا و فرهنگ بومی یک منطقه دارد که آقای ملایجردی به خوبی داستان را که در اواخر دوره‌ی قاجار رخ می‌دهد روایت می‌کنند. همچنین تسلط نویسنده بر زبان و فرهنگ ترکی ستودنی است.
📝با توجه به موقعیت جغرافیایی داستان  کدهایی خواننده را به گذشته ارجاع می‌دهند. از جمله نوع پوشش، ساختمان و شهرسازی قدیم، ابزار، گویش و حتی توصیف محیط با کلماتی اصیل و محلی در متنی روان و شیوا مانند برشمردن انواع انگور...
بایقوش روایت واقعیت غم‌انگیز جاری در  زندگی بشر: جنگ و جدایی است...

🔸بایقوش، #علی_ملایجردی، #نشر_خردگان

t.me/klidarnews / www.klidar.ir / instagram.com/instaklidarدیدگاه های شما