برفک

31 اردیبهشت 1400


#کتاب_ماه_اردیبهشت #کلبه‌کتاب‌کلیدر
📘 #برفک
✅ انتخاب: #مینا_لکزیان

▫️کتابِ ماه اردیبهشت من، کتابی از دان دِلیلو هست به نام "برفک". از اسم و تصویر روی جلد کتاب تقریبا میشه متوجه نگاه منتقدانه نویسنده به مصرف‌گرایی رایج در آمریکا شد. همچنین کل کتاب، شیوه زندگی آمریکایی‌ها رو مورد نقد قرار میده. تاثیر زیاد رسانه‌ها بر ذهن مردم، خرید بیش از حد از سوپر مارکت‌ها، جدایی و زندگی‌های مشترک ناپایدار بخشی از مشکلاتی هست که دِلیلو در قالب یک رمان بهش پرداخته.

▫️کتاب، زندگی یک استاد دانشگاه به اسم جک رو به تصویر می‌کشه که تو دانشگاه رشته جدیدی به اسم"هیتلرشناسی" رو تدریس می‌کنه.
جک چند ازدواج ناموفق داشته و الان با زنی به اسم بابِت زندگی می‌کنه، به مرور می‌فهمیم جک و همسرش یک ترس افراطی نسبت به مرگ دارن که زندگی خود و بچه هاشونو تحت تاثیر قرار میده و..

▫️روند داستان یه‌کم کنده اما خب ترجمه خاکسار مثل همیشه روانه و این خوندن کتاب رو آسون می‌کنه.
"برفک" جزو رمان‌های برتر انگلیسی زبانه، گاردین و نیویورک‌تایمز از این کتاب به عنوان یکی از کتاب‌های قابل تقدیر آمریکا یاد کردن و نویسنده‌های زیادی از دِلیلو تاثیر گرفته‌ان. برای من خوندن این کتاب یک تجربه زیبا از سبک جدید و خاصی بود، که خیلی‌ها بهش میگن "پُست مدرن"، ولی به نظرم نویسندگی به سبک دِلیلو نوعی نقد تلخ و خاص به شرایط جامعه مدرن امروزی هست که نمیشه روش اسمی گذاشت، فقط باید خوند و لذت برد.

◀️ #بخشی_از_کتاب

وقتی آگهی‌های ترحیم را می‌خوانم همیشه سن متوفی را نگاه می‌کنم. ناخودآگاه عدد را با سن خودم مقایسه می‌کنم. فکر می‌کنم، چهار سال مانده. نُه سال دیگر. دو سال دیگر می‌میرم. قدرت اعداد هیچگاه به اندازه‌ی وقتی که برای محاسبه‌ی زمان مرگ‌مان ازشان استفاده می‌کنیم نمایان نمی‌شود. بعضی اوقات با خودم چانه می‌زنم. دوست دارم شصت و پنج سالگی بمیرم؟ چنگیزخان هم شصت و پنج سالگی مُرد. سلیمان محتشم هفتاد و شش سال عمر کرد. بد هم نیست، خصوصاً با حال و روز الانم، ولی وقتی به هفتاد و سه‌سالگی برسم نظرم چه خواهد بود؟
ص107

🔹برفک، #دان_دلیلو، #پیمان_خاکسار، #نشر_چشمه

t.me/klidarnews / www.klidar.ir / instagram.com/instaklidarدیدگاه های شما