کلارا و خورشید

06 خرداد 1400


#کتاب_امروز
📒 کلارا و خورشید
🔸 کازو ایشی گورو

✍️ کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #مهرنوش_چمنی: 

کلارا یک "آ.ف" هست که دنیا رو از پشت پنجره‌ی فروشگاه می‌بینه. آ.ف‌ها همیشه منتظرن تا یکی بیاد اون‌ها رو بخره و بتونن وارد دنیای بیرون بشن. اون‌ها به عنوان دوستان مصنوعی هوشمندی عمل می‌کنن که وظیفه همراهی انسان‌های کم سن و سال رو بر عهده دارن.

کلارا کمی با بقیه متفاوته. اون دقت زیادی به روابط دیگران داره و می‌تونه احساسات بیشتری رو متوجه بشه. اما زندگی کردن بین آدم‌ها خیلی هم راحت نیست.

هرچند زندگی بین آدم‌ها، برای خود آدم‌ها هم راحت نیست. درک احساسات آدم‌ها و اینکه با هر حرکت اشتباه، ممکنه باعث ناراحتی دیگران بشی یا بهشون آسیب بزنی چندان ساده نیست. دنیای پاد‌آرمان‌شهری‌*ای که ایشی گورو متخصص اونه، در عین سادگی، ترسناکه. این‌که چه کارهایی از عهده‌ی آدم‌ها برمیاد.

داستان کلارا و خورشید، ابتدا ممکنه کمی مبهم به نظر بیاد، ولی کافیه با ادبیات و انتخاب کلمات کلارا آشنا بشید تا وارد فضای ترسناک و بُرنده‌ی داستان بشید.

 ◀️ #چند_سطر_کتاب:
دفعه بعدی که مادر به حرف آمد، دیگر آشکار بود طرف صحبتش من هستم.
«بی احساس بودن باید خیلی خوب باشه. بهت حسودی می‌کنم.»
متوجه‌ی نکته‌ی حرفش شدم و گفتم: «من مطمئنم که احساسات زیادی دارم. هرچی بیشتر مشاهده می‌کنم، احساسات بیشتری هم توی من پیدا می‌شن.»
مادر به شکلی نامنتظره خندید، که باعث شد من هم بخندم. بعد گفت: «پس در این صورت، شاید بهتره که خیلی درگیر مشاهداتت نشی، متاسفم، نمی‌خواستم بی‌ادب باشم. مطمئنم تو همه جور احساسی داری.»
«همین امروز که جوسی نتونست همراه ما بیاد، احساس اندوه کردم.»
«باشه، تو احساس اندوه کردی.»
ص118

 📕 کلارا و خورشید، #کازو_ایشی_گورو #مترجم: #شیوا_مقانلو، #نشر_نیماژ، 327صفحه، چاپ اول1400، قیمت: 69000 تومان

*پادآرمان‌شهر، تباه‌شهر، مدینهٔ‌فاسده، مدینهٔ ضاله (گرته‌برداری از Dystopia در انگلیسی)، یا ویران‌شهر (مصوب فرهنگستان زبان)؛ یک جامعه یا سکونت‌گاه خیالی در داستان‌های علمی–تخیلی است که در آن، ویژگی‌های منفی، برتری و چیرگی کامل دارند و زندگی در آن دلخواهِ هیچ انسانی نیست. 

▫️  t.me/klidarNews ▫️instaklidar ▫️ klidar.irدیدگاه های شما