یک تکه زمین کوچک

11 خرداد 1400


#کتاب_امروز
📗یک تکه زمین کوچک
🔺الیزابت لرد

✍️ کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #مهرنوش_چمنی: 

کریم دوزاده ساله در شهر رام الله زندگی می‌کنه و اولین مورد از لیست آرزوهاش اینه که یک فوتبالیست بزرگ بشه. رام الله مدتی طولانی تحت حکومت نظامی بوده و فقط ساعت‌های محدودی برای خرید اجازه بیرون رفتن داشتند. حالا که حکومت نظامی تموم شده، پدرش تصمیم می‌گیره به روستا برن تا اقلا از فروش زیتون‌های زمین پدریشون کمی درآمد داشته باشن. اما انگار دیگه روستا هم چندان آروم نیست...

سال‌های سال در مورد فلسطین توی اخبار شنیده بودم، اما خب راستش هیچ‌وقت سراغ جزییات نرفتم یا سرچ نکردم. تا  این‌که چند وقت پیش، دوستی این کتاب رو معرفی کرد.

"یک تکه زمین کوچک" کتابیه که از زبان یک نوجوان فلسطینی روایت میشه و گاهی اوقات برام سوال پیش میومد که خب واقعا یعنی زندگی توی این کشور، این‌طوریه؟ با توجه به اینکه نویسنده یک انگلیسیه، آیا تونسته واقعیت‌ها رو به تصویر بکشه؟ اما وقتی سرچ کردم دیدم این کتاب یک نویسنده‌ی دیگه هم داره.
خانم سونیا نمر، نویسنده‌ی فلسطینی هم در نوشتن اون همکاری داشته.

 ⬇️#چند_سطر_کتاب:


جانی زیرچشمی به در فلزی نگاه کرد. کلید ظاهرا خیلی سنگین‌تر و قدیمی‌تر از آن بود که به این در بخورد.
پیرمرد گفت: «مال این خونه که نه! مال خونه‌مون تو رمله است.»
جانی تعجب کرد.
- ولی رمله که تو اسرائیله. فکر می‌کردم اجازه نمیدن کسی بره اونجا.
پدربزرگ با بدخلقی گفت:« می‌خوان اجازه بدن، می‌خوان ندن! هنوز که هنوزه یادم نرفته چه جوری ما رو از اونجا بیرون انداختن! بیشتر از پنجاه سال گذشته، اما واسه من انگار همین دیروزه. درد و رنج و ترس و وحشت و تیراندازی‌های بی‌هدف! ما شانس آوردیم که چیزیمون نشد. خیلی‌ها تیر خوردن. خونه رو که ترک می‌کردیم، مادرم درش رو قفل کرد، کلیدش رو بهم داد و گفت: "مواظبش باش. به زودی برمی‌گردیم. شاید تا چند هفته‌ی دیگه. وقتی آب‌ها از آسیاب بیفته."
ص 19

📘یک تکه زمین کوچک #الیزابت_لرد #مترجم: #پروین_علی_پور، #نشر_افق،293صفحه، چاپ دوم 1397، قیمت: 29000تومان

عنوان اصلی: A Little Piece of Ground
نویسنده:  #Elizabeth_Laird


t.me/klidarnews / www.klidar.ir / instagram.com/instaklidarدیدگاه های شما