صوفیانه‌ها و عارفانه‌ها

28 خرداد 1400


#کتاب_ماه_خرداد #کلبه‌کتاب‌کلیدر 
📗#صوفیانه‌ها_و_عارفانه‌ها
✅انتخاب: #مصطفی_بیان

✍️ مدتی قبل، دوست کتابفروش، جناب خادمی بزرگوار، کتابی به من معرفی کرد با عنوان «صوفیانه‌ها و عارفانه‌ها». این کتاب تاریخ تحلیلی پنج هزار سال ادبیات داستانی ایران به همراه دویست نمونه منتخب و تحلیل آنهاست؛ که زنده یاد نادر ابراهیمی، آن را در سال ۱۳۷۶ به اتمام رساند. 

🔹 این کتاب شامل ۱۰ بخش است: منتخب حکایات «کشف المحجوب»، «رساله‌ی بستان‌العارفین»، «شرحِ تَعرفِ»، «رساله‌ی قشیریه» و «طبقات الصوفیه».

🔸 #نادر_ابراهیمی در بخشی از این کتاب با نقدِ منتقدان زمان خود می‌نویسد: «می‌گویند: داستان‌نویسی در ایران، از حدودِ اواسطِ قرن نوزدهم آغاز شده... گویا موطن ما هیچ پیشینه‌یی نداشته، مسبوق به سابقه‌یی نبوده، ... و اما بنیانگذار داستان‌نویسی در ایران شخصی‌ست به نام #صادق_هدایت و این نیز همچون حکایتِ همان کودکِ معصومی‌ست که در مدرسه، در پاسخ آموزگاری که نام بلندترین قله‌ی ایران را از او پرسیده بود، گفته بود: فکر می‌کنم همان تپه‌یی باشد که جلوی خانه‌ی ماست اما نامش را نمی‌دانم. 😊 و حق داشت؛ چرا که هرگز حتی تپه‌‌ای پشت همان تپه را هم ندیده بود چه رسد به قله‌ی #دماوند.»

🔹 نقد نادر ابراهیمی تا اندازه‌ای به‌جاست. من معتقدم که #صادق_هدایت و #بزرگ_علوی از بنیانگذاران داستان‌نویسی نوین ایران هستند. و داستان‌نویسی به شکل امروزی یک کالای فرهنگی وارداتی است که از زمان اعزام دانشجویان ایرانی به اروپا _مرحوم امیرکبیر و مرحوم عباس میرزا_ آغاز شده است. 

🔸 وقتی کتاب «صوفیانه‌ها و عارفانه‌ها» را می‌خوانیم به این نتیجه می‌رسیم که #ایران مهد قصه، حکایت و داستان بوده است اما نه به شکلِ امروزی. همانطور که #محمود_دولت‌آبادی در کتابِ «تا سر زلف عروسان سخن» بر این باور معتقد است که ایران پیشینه‌ای پنج هزار ساله در ادبیات داستانی دارد؛ و گله دارد که #عطار قصه‌گو را #شاعر می‌دانند و نه #داستان‌سرا ؛ و در نهایت به جوانان علاقه‌مند به #داستان‌نویسی توصیه می‌کند ادبیات قدیم پارسی را حتما و حتما مطالعه کنند. 

🔻 این کتاب، گلچین تحلیلی از کل آثار داستانی ما است. خواندنِ این اثر ارزشمند را به علاقه‌مندان به #داستان و مخصوصا دوستانِ #داستان‌نویس پیشنهاد می‌کنم.

🔸صوفیانه‌ها و عارفانه‌ها، #نادر_ابراهیمی، #نشر_روزبهان

t.me/klidarnews / www.klidar.ir / instagram.com/instaklidar
 دیدگاه های شما