بامداد خمار

27 تیر 1400


کتاب ماه تیر
#بامداد_خمار 
انتخاب: #مسعود_صبوری‌شرق

"به نصیحت‌های والدین‌تان گوش کنید...!"
این جمله مهم‌ترین پیام کتاب #بامداد_خمار، نوشته #فتانه_حاج_سید_جوادی است.

این رمان جذاب و خواندنی داستان زندگی دختری به اسم محبوبه است که در بهار یکی از سال‌های نزدیک به آغاز حکومت رضا خان عاشق و دلباخته شاگرد نجار محله خود (رحیم) می‌شود. محبوبه از خانواده‌ای بلندپایه، پول‌دار و اسم و رسم‌دار است و این اختلاف طبقاتی بین خانواده محبوبه و رحیم باعث نارضایتی و مخالفت خانواده محبوبه با این ازدواج می‌شود. محبوبه با خانواده خود لج کرده و به خواستگاران بلند پایه خود جواب رد می‌دهد و...

به‌شخصه از این سری رمان‌های عاشقانه اصلا خوشم نمیاد، ولی باز هم نسبتِ آبگوشتی بودن این رمان کمتر است.😅😜
بامداد خمار رمانی نیست که من بعد از خوندن این همه ادبیات داستانی و کلاسیک بزرگ ایران و جهان بخواهم از اون تجمید کنم ولی خب این رمان رو اگه توی ۱۲ تا ۱۶ سالگی خودم می‌خوندم، قطعا خیلی ازش خوشم میومد. برای همین به نوجوانان و رده سنی ۱۲ تا ۱۶ سال پیشنهادش می‌کنم. 

✅داستانِ این رمان می‌تواند پندآموز باشد و دید نوجوانان را نسبت به عشق‌های آتشین و کور باز کند.
❌هنگام خوانش این رمان به وضوح با ناتوانی نویسنده در پردازشِ داستان مواجه می‌شوید و نویسنده برای فرار از این موقعیت، دست به پرش‌های زمانی بلند مدت یا ارتباط دادن شخصیت‌های رمان با یکدیگر می‌برد.
به راحتی می‌توان پیش‌بینی کرد که هر شخصیتی که برای اولین بار در داستان، نام‌شان برده می‌شود، در آینده چه اتفاقی برای‌ ایشان رخ خواهد داد...(وضوح بیش از حد پایان‌بندی‌های هر واقعه، برای من آزاردهنده بود.)☹️

✅این رمان به‌ شدت روان‌خوان در چشم‌به‌هم‌زدنی تمام می‌شود در حدی که طی سه روز با میانگین خوانش ۱۵۰صفحه در روز این کتاب برای من اتمام یافت (از نظر من به دلیل عاری از هرگونه تکلف در نثر این رمان است ولی می‌توان این دلیل را هم در نظر گرفت که خط داستانی کتاب همیشه در اوج است و پر است از اتفاقات و گفت‌وگوهای مجذوب کننده). 


دلیل این که این کتاب به شما عزیزان معرفی شد، این بود که پشت این داستان پندی جدی نهفته شده است (هر چند که هدفِ داستانی از مُد و حالات روزگارِ الان افتاده است اما باز هم تا حدی تاثیرگذار است).

پس #نوجوانان صد در صد بخوانند😁

📖بامداد خمار
✍🏻فتانه حاج‌سیدجوادی
#نشر_البرز
۴۳۹صفحهدیدگاه های شما