به گند کشیدن جهان

29 تیر 1400


#کتاب_ماه_تیر #کلبه‌کتاب‌کلیدر
📕 تاریخ مختصر #به_گند_کشیدن_جهان
✅ انتخاب: #سعیده_تیموری
instagram.com/saeede_saeede_

خب خب به نظر شما از کجا شروع شد؟ منظورم همین عنوان کتابه. واقعا به گند کشیدن جهان از کجا شروع شد؟ کدوم اتفاق یا کدوم شخص یا کدوم گروه باعثش شد؟ نویسنده ی کتاب «تام فیلیپس» ما رو برده خیلی عقب. تام معتقده همون میمونی که به خاطر تغییرات، دیگه نتونست روی درخت راه بره و سقوط کرد روی زمین در واقع دهن همه‌مون رو سرویس کرد. البته این احتمال رو هم میده که شاید از قبل‌ترش هم اجداد ما در حال گند زدن بودن. بگذریم. بریم سراغ کتاب. 

اول از همه میخوام خیالتون رو راحت کنم که همه میتونن این کتاب رو بخونن. چون نویسنده با لحن کاملا خودمونی کتابش رو نوشته. ولی از اونجایی که همه موضوعات به طور مختصر نوشته شده و اگه قرار باشه مثل من بِینش گریزی به گوگل جان بزنید، خب وقتتون رو زیاد میگیره. 

نویسنده تقریبا تمام تاریخ و گذشته رو مطالعه کرده و تمام اشتباهات، دقیق‌تر گندهایی که به دنیا زدیم رو چه در زمینه محیط زیست، چه سیاست و غیره مورد بررسی قرار داده. و در آخر هم درست در جایی که از انسان بودن شرمنده‌تون میکنه، دو فصل آخر کتاب رو میخونید. بله دو فصل آخر در مورد گندهای احتمالی هست که در آینده به دنیا خواهیم زد. 

⚠️هشدار: چنانچه از بیماری قلبی یا فشارخون رنج می‌برید این کتاب مناسب شما نیست! 


◀️ #چند_سطر_کتاب

رهبران زیادی از دوره‌ی مدرن وجود دارند که می‌توانند از نظر ویژگی های وحشتناک سردرگم کننده، با همتایان تاریخی خود رقابت کنند. مثلا صفر مراد نیازوف که بیش 20 سال بر ترکمنستان حکومت می‌کرد.
او اصرار داشت که به او ترکمن‌باشی بگویند، به معنی «رهبر ترکمن». او ورود سگ‌ها به پایتخت، شهر عشق آباد، را ممنوع کرد، چون بوی سگ‌ها را دوست نداشت. او داشتن ریش، موی بلند مردان و دندان طلا را ممنوع کرد. او علاقه‌ی زیادی به قضاوت شخصیت‌های تلویزیونی داشت و آرایش کردن را برای گویندگان خبرهای تلویزیون ممنوع کرد، چون معتقد بود گفتن خبرها به زن‌ها و مردها به طور جداگانه کار سختی است. او اپرا، باله، سیرک، لب‌خوانی در مسابقات موسیقی، پخش موسیقی ضبط شده در مراسمی مانند مراسم عروسی و حتی گوش دادن به رادیو در ماشین را ممنوع کرده بود.
ص113

🔹تاریخ مختصر به گند کشیدن جهان، #تام_فیلیپس، #زهرا_کمالی_دهقانی، #نشر_نگاه

 دیدگاه های شما