اسلام‌گرایی

28 مرداد 1400


#کتاب_ماه_مرداد #کلبه_کتاب_کلیدر
📓 #اسلام‌گرایی
✅ انتخاب: #مهدی_کاکولی

▪️روی جلد کتاب به جز اسلام‌گرایی، این عبارت هم نوشته شده: «سومین جنبش مقاومت رادیکال». و قبل از هر چیز دیگر این سوال پیش می‌آید که آن دو تای دیگر کدامند؟! نویسنده از «مارکسیسم انقلابی» و «ناسیونال‌سوسیالیسم» آلمانی به‌عنوان دو جنبش مقاومت پیشین نام می‌برد.
این هرسه به قول مترجم، در برابر «چیزی» مقاومت می‌کنند که پیدا کردن نامی برای آن دشوار است. شاید آن «چیز»، مدرنیته، دموکراسی یا لیبرالیسم باشد.
این روزها که بحران افغانستان را پیش چشم داریم شاهدیم بخش عمده‌ای از مردم آن سامان، از دموکراسیِ نیم‌بندی که به شکل وارداتی در آن‌جا حاکم شده بود حمایت نکردند و به روی کار آمدن یک جنبش اسلامی تن دادند. شاید اگر ارنست نولته، نویسنده این کتاب زنده بود لازم می‌دید فصلی دیگر برای تحلیل آنچه در افغانستان رخ داد بر کتاب خود بیفزاید.

▪️و اما در مورد نویسنده. اگر شما هم مانند من اسمش را تاکنون نشنیده‌اید حق دارید چرا که مترجم نیز با ما همدلی کرده و از اینکه این تاریخ‌نگار و فیلسوف مشهور آلمانی که جدال مشهوری هم با «یورگن هابرماس» داشته است در ایران ناشناخته مانده اظهار شگفتی می‌کند. مهدی تدینی دست به ترجمه آثار نولته زده و وقتی یک نسخه از ترجمه‌ی فارسی کتاب «جنبش‌های فاشیستی» را برایش می‌فرستد با استقبال او روبرو شده و نویسنده حتی مقدمه‌ای هم برای این ترجمه فارسی می‌نویسد. برویم و چند سطر از «اسلام‌گرایی» را با هم بخوانیم...

◀️ #چند_سطر_کتاب:

▪️وقتی اسلام‌گرایان، بی‌سابقه‌ترین عملیات در تاریخ جهان را اجرا کردند، یعنی در یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ با ربودن هواپیماهایی پر از مسافر برج‌های مرکز تجارت جهانی را ویران کردند و نزدیک به سه هزار نفر را در زیر آوار به کام مرگ راندند، همه سراپا غافلگیر شدند؛ از سرویس‌های اطلاعاتی؛ در راسشان سازمان سیا، تا انبوهی از روزنامه‌هایی که حتی گزارشگران برون‌مرزی نداشتند و در نهایت شخص رئیس‌جمهور جورج دبلیو بوش جمهوری‌خواه که به تازگی در همان سال ۲۰۰۱ با پیروزی در یک رقابت انتخاباتی نزدیک، جانشین بیل کلینتون دموکرات شده بود... حمله‌کنندگان مردانی جوان و اغلب با تحصیلات دانشگاهی از کشورهای اسلامی مختلف بودند که سازمانی بسیار کارآمد و قوی را پشت خود داشتند و تصور می‌شد موجودیت آمریکا به عنوان قدرت اول جهان غرب از سوی اسلام‌گرایی تهدید شده است. ص310و311

▪️اسلام‌گرایی، سومین جنبش مقاومت رادیکال، #ارنست_نولته، #مهدی_ترینی، #نشر_ثالث

www.klidar.ir
t.me/klidarNews
instagram.com/instaklidar
ا📗📙📘ادیدگاه های شما