کشتن مرغ مینا

31 مرداد 1400


#کتاب_ماه_مرداد #کلبه‌کتاب‌کلیدر
📔 #کشتن_مرغ_مینا

✅ انتخاب: #آذر_صدیق 

این کناب با نثر ساده و گاه طنزگونه اثر خانم هارپر لی در سال 1960 است که با اقبال عمومی زیادی در سراسر دنیا مواجه شد و جوایز ادبی معتبری را هم برای نویسنده بهمراه آورد. 
کتاب از زبان دختر خردسالی به نام اسکاوت فینچ بیان میشود و همزمان که با دنیای کودکی راوی و برادرش جیم و مسائل مربوط به مدرسه و دوستان آنان و شیوه آموزش در مدارس آن زمان آشنا میشویم، با نکات اخلاقی و رفتارهای اجتماعی مردم جامعه در عصر نابرابری اجتماعی و تبعیض نژادی هم برمیخوریم. 
پدر اسکاوت، اتیکوس فینچ وکیل دادگستری میباشد و از آنجایی که کار دفاع از یک سیاه پوست بیگناه که متهم به تجاوز به عنف شده است را بر عهده گرفته، مورد انتقاد مردم شهر و نیش زبان آنان واقع میشود و در میان اسکاوت و برادرش هم بی نصیب نمیمانند. 
از نظر سفیدپوستان، سیاه همیشه مجرم است. آموزه ها اتیکوس به فرزندانش و توصیه ها و پندهای اخلاقی او در برخورد با افراد و مَنشی که باید برگزینند تا پا روی اخلاقیات و انسانیت خود نگذارند، جزو برجسته ترین بخشهای کتاب است. هارپر لی استادانه شخصیتهای مختلف از اقشار جامعه را به‌تصویر می‌کشد و شاخصه های فکری و رفتارهای اجتماعی آنان را می‌نمایاند.
خواندن این اثر فاخر را به تمامی دوستداران کتاب و بخصوص آثار کلاسیک   توصیه می‌نمایم.

بخش‌هایی از کتاب:
🧿تا زمانی که مسائل را از نقطه نظر کسی نبینی، آن شخص را به طور کامل درک نکرده ای... تا زمانی که به زیر پوستش بروی و به همراه آن قدم برداری.
🧿هرکس حق داره هرطور میخواد فکر کنه و توقع داشته باشه که دیگران هم به عقایدش احترام بگذارند. اما من قبل از اینکه با دیگران زندگی کنم، باید بتونم با خودم زندگی کنم. وجدان آدم تنها چیزیه که نمیتونه تابع نظر اکثریت باشه.

این کتاب چندین بار به فارسی ترجمه شده است. من این کتاب را با ترجمه آقای فخرالدین میررمضانی خوندم. ترچمه روان و فصیحی بود.

🔸کشتن مرغ مینا، #هارپر_لی، #فخرالدین_میررمضانی، #نشر_امیرکبیر

www.klidar.ir
t.me/klidarnews
instagram.com/instaklidarدیدگاه های شما