معنی زندگی

24 آذر 1396


#کتاب_امروز
#کتاب_های_امروز!

چندوقتی است براساس همان سندرم شرحه‌خوانی (که پیش تر شرحش را داده‌ام!) همزمان دارم دو تا کتاب را می‌خوانم. «درباره معنی زندگی» و «هربار که معنی زندگی را فهمیدم عوضش کردند». از این به بعد هرازگاهی بخش‌هایی از این دو کتاب را با هشتگ #معنی_زندگی همینجا خواهم گذاشت. تا ببینیم سرانجام به کمک این دو کتاب از چیستی و چرایی ماجرای مبهم هستی سردر خواهیم آورد یا نه؟!🤔

🔸در کتاب نخست که جناب «ویل دورانت» نوشته، ماجرا مربوط می‌شود به روزی که یک آقای خوش‌پوش به سراغش می آید و به او می‌گوید قصد خودکشی دارد مگر این‌که هم اکنون از زبان آقای فیلسوف و تاریخ‌نگار، دلیل معتبری بشنود که این کار را نکند. ویل دورانت نمی‌گوید سرنوشت آن مرد چه شد و شاید هم خودش خبری ندارد اما همین ماجرا موجب می‌شود تا صد نامه برای شخصیت‌های مختلف بفرستد و از آن‌ها درباره «معنی زندگی» بپرسد.

🔹اما کتاب دوم با اسم طولانی‌اش «هر بار که...» نوشته «دانیل مارتین کلاین» است. این کتاب هم ماجرایش اینگونه است: آقای کلاین که هم اکنون دهه هشتاد زندگی اش را می‌گذراند چشمش به دفترچه‌ای می‌افتد که در دوران جوانی‌اش در آن جملات قصاری از فلاسفه مشهور می‌نوشته است. (من هم یکی از همین دفترچه‌ها داشتم. شما نداشتید؟!) آقای کلاین که حالا سال‌هاست فارغ‌التحصیل رشته فلسفه از دانشگاه هاروارد شده به فکر می‌افتد تفسیر و تحلیل خودش بر برخی از این جملات را بنویسد و آنچه بیشتر از همه ذهنش را درگیر کرده بحث درباره چگونه زیستن است. این کتاب با چاشنی طنزآمیزش می‌تواند خواندنی باشد.

منتظر بخش هایی از این دو کتاب باشید و هشتگ #معنی_زندگی را دنبال کنید...👍
📚 @klidar
کلیدر/ #مهدی_کاکولیدیدگاه های شما