📕درباره ی معنی زندگی

24 آذر 1396


📕درباره ی معنی زندگی
 

ماجرای نوشتن این کتاب که توی مقدمه به‌تفصیل اومده خیلی جالبه. فردی به ویل دورانت می‌گه که قصد داره خودشو بکشه، و اگه این فیلسوف هیچ پاسخی درباره‌ی معنی زندگی بهش نده، اون حتما این کارو می‌‎کنه.

جناب ویل دورانت با این ماجرا به فکر فرو می‌ره و درنهایت یک سوال مطرح می‌کنه. این سوال رو در غالب نامه به بیش از صد نفر در سراسر جهان ارسال می‌کنه و پاسخ‌ها رو تبدیل به کتاب می‌کنه.
این کتاب شامل دو بخش می‌شه. بخش اول به اندیشه‌های فلسفی درباره‌ی موارد مختلفی مثل دین، تاریخ، علم و آرمان‌شهر می‌پردازه که البته مختصر و مفید هستند.

در بخش دوم می‌رسیم به پاسخ‌نامه‌ها. البته تمامی اون افراد به این سوال پاسخ ندادن و یا رضایت انتشار اون رو نداشتن. اما همین تعداد پاسخ‌ها هم قابل توجه و تامل هستند.
در بین پاسخ‌دهندگان نام کسانی مثل "جواهر لعل نهرو"، "برتراند راسل"، "گاندی" و یک مرد محکوم به حبس ابد رو مشاهده خواهیم‌کرد.
در انتهای هر پاسخ هم یادداشت کوچکی برای اون‌ها نوشته شده و در آخر هم خودش پاسخی در جواب سوال می‌نویسه.

#چند_سطر_کتاب

ارسطو می‌گوید همه‌چیز، بارها و بارها، کشف‌شده و از یاد رفته است. او به ما اطمینان خاطر می‌دهد که پیشرفت یک توهم است؛ امور انسان مانند دریاست که در سطح خود هزاران حرکت و آشفتگی دارد و چنین به نظر می‌رسد که به‌سوی جایی پیش می‌رود، درحالی‌که در تهِ خود بالنسبه بی‌تغییر و آرام است. آنچه ما آن را پیشرفت می‌خوانیم شاید فقط تغییرات سطحی محض باشد: توالی‌ای از سبک‌ها و مدها در لباس، حمل‌ونقل، حکومت، روانشناسی و دین. علم مسیحی، رفتارگرایی، دموکراسی، اتومبیل، و شلوار پیشرفت نیستند، آن‌ها تغییرند؛ آن‌ها راه‌های جدیدی در انجام کارهای قدیمی‌اند، خطاهایی جدید در کوشش بیهوده برای فهم اسرار ابدی و ازلی.
صفحه 38


📕 #درباره_معنی_زندگی
📗 #ویل_دورانت
📘 #شهاب_الدین_عباسی
📒 #نشر_کتاب_پارسه
قیمت: 15000 تومان

کلیدر/ #مهرنوش
📚 @klidarدیدگاه های شما