#تقویم_کلیدر چهارشنبه 6 دی 1396

06 دی 1396


#تقویم_کلیدر
چهارشنبه 6 دی 1396
27 دسامبر 2017
📚 @klidar

🔷دسامبر ماهي است كه ابوبكر محمد ابن #زكرياي_رازي دانشمند بزرگ ايران در سال 864 ميلادي در «ري» به دنيا آمد. بسياري از پژوهشگران تاريخ علوم زادروز رازي را 27 دسامبر (روزي چون امروز) اعلام داشته اند. دراين روز در سال 1343 به مناسبت يازدهمين سده تولد رازي مراسم باشكوه در ايران برگزار شد و با اين كه قبلا بسياري از مدارس، بيمارستانها و خيابانها در ايران به نام رازي نامگذاري شده بود شمار اين اماكن به نام او دوبرابر شد. رازي در سال 930 ميلادي درگذشت./ روزنامک goo.gl/1jkQL3

درباره پزشکی و شیمی از رازی بسیار در ایران سخن می گویند اما از اندیشه های او و باورهای فکری اش کمتر چیزی گفته می شود. این چند سطر را از ویکی پدیا بخوانیم: goo.gl/wd1pvq

▫️رازی کتابهایی را در تقبیح مذاهب و در باب روشهای شیادی پیامبران نوشت که اگر چه امروز خودشان موجود نیستند اما بخش‌هایی از آن‌ها در آثار دیگران بحث و بررسی شده‌اند. به گفته بیرونی رازی نه تنها اسلام که تمامی مذاهب را تقبیح کرد. او تمامی کسانی که از ابتدا ادعای پیغمبری کردند را شیادانی می‌دانست که در بهترین حالت بیماری روانی داشتند. وی همچنین قرآن را مجموعه‌ای از افسانه‌های سراسر تناقض می‌خواند که هیچ اطلاعات مفید و بدردبخوری ندارد.
▫️هانری کربن در مقدمه‌ای که بر جامع‌الحکمتینِ ناصرخسرو نوشته (بخشی از آن با نامِ «نقد آراء محمد زکریای رازی در جامع‌الحکمتین» به فارسی ترجمه شده‌است)، می‌گوید وی نبوت و وحی را نفی می‌کرد و ضرورت آن را نمی‌پذیرفت. در تفکر رازی همهٔ انسان‌ها قدرت و توانایی رسیدن به معرفت و دانایی را دارند، و لذا از لحاظ توانایی کسب معرفت با هم برابرند و بر یکدیگر هیچ برتری ندارند.
رازی را هیچ‌گاه به دلیل دیدگاه‌های ضددینی که داشت زندانی یا اعدام نکردند اما نوشتارهای دینی اش مورد سانسور قرار رفتند و از بین رفتند.
▫️رازی مانند جالینوس باور داشت که یک پزشک برجسته باید یک فیلسوف نیز باشد. رازی از تفکرات فلسفی رایج عصر خود که فلسفه ارسطویی- افلاطونی بود، پیروی نمی‌کرد و عقاید خاص خود را داشت که در نتیجه مورد بدگویی اهل فلسفه هم‌عصر و پس از خود قرار گرفت. رازی را می‌توان برجسته‌ترین چهره خردگرایی و تجربه‌گرایی در فرهنگ ایرانی نامید. وی در فلسفه به سقراط و افلاطون متمایل بود و تأثیراتی از افکار هندی و مانوی در فلسفه وی به چشم می‌خورد. با این وجود هرگز تسلیم افکار مشاهیر نمی‌شد بلکه اطلاعاتی را که از پیشینیان بدست آورده بود مورد مشاهده و تجربه قرار می‌داد و سپس نظر و قضاوت خود را بیان می‌دارد و این را حق خود می‌داند که نظرات دیگران را تغییر دهد یا تکمیل کند.


🔷 #چارلز_اولسون (زاده 27 دسامبر ۱۹۱۰ ـ  درگذشته 10 ژانویه ۱۹۷۰) معروف به پدر شعر پست مدرن آمریکا است. او یکی از شاخص‌ترین شاعران قرن بیستم آمریکاست.
یک شعر از چارلز اولسون بخوانیم:

درست توی چشم من
ساعت چهار بعدازظهر دوم دسامبر از راه رسید
توی پنجره آشپزخانه من
با چهره ای تمام
روشن و سوزان
همچنان که داشت می رسید بالای تپه ای
که پشت آن فرو می رود
با انفجار ناگهانی پسین گرمای خود روی صورت من
سرخ و داغ
انگار که نیمروز است.
با این فرق که این یکی راست توی چشم من تابیده بود
مثل تیری که به سوی من پرتاب شده باشد
انگار دارد خودش را به من تحمیل می کند
دارد پیامش را به من می دهد
که دارد پشت تپه می رود
و من بهتر است گوش کنم که می گوید
سوزان باش دوست من
سوزان باش
سوزان و سرخ
مثل من
من که دارم این پیام را
به تو می فرستم
همینطور که دارم در آسمان غروب فرو می روم
دارم ترا می سوزانم دوست من  
همانطور که دارم می روم
و نیرومندتر از همیشه
گرچه گرمایم را از دست داده ام اما ترا روشن می کنم
ترا آتش می زنم
همچنان که شروع می کنم به رفتن
سوزان و سرخ و نعره زنان
در سراشیبی غیبتم
اکنون دارم می روم
پیام مرا بشنو
پیامم این است:
من رفتم

برگردان: بهرام بهرامی/ از این نشانی: goo.gl/7sSJxx

 دیدگاه های شما